Na nádvoří Mincovny / Dans la cour de la Monnaie

28. března 2018 v 13:26 |  6. obvod
O pařížské mincovně jsem psala už jednou TADY, při příležitosti výstavy, kterou jsem navštívila před dvěma lety. Tehdy byla pro veřejnost otevřená jen hlavní budova, zatímco zadní trakty a nádvoří byly v rekonstrukci. Ta byla dokončena na podzim loňského roku a celý areál byl zpřístupněn. K vidění je tady toho hodně - ať už jde o výstavní prostory v hlavní budově (otevřené jen v době konání krátkodobých výstav), stálé expozice mincí a mincovnictví, dílny se zařízením na výrobu mincí, nebo pět nádvoří, která celý komplex dotvářejí.Tím hlavním je čestné nádvoří, na kterém najdeme vystavenou barevnou sochu Nana-Maison od francouzské sochařky Niki de Saint-Phalle. Maison znamená dům a vzhledem k tomu, že je socha dutá a v zadní straně má vchod, dá se interpretovat jako domeček.
Nádvoří je na svoji dobu nezvykle orientované kolmo k nábřeží (byl to první palác s touto orientací), odkud nabízí perspektivu pohledu na novoklasicistní budovy, navržené v roce 1773. Nádvoří má tvar podkovy, v zaoblené části je mezi čtyřmi dórskými sloupy umístěný vchod do bývalé razírny mincí. Ve výklencích mezi sloupy jsou umístěny bysty čtyř francouzských králů - Jindřicha II., Ludvíka XIII., Ludvíka IV. a Ludvíka V. Na frontonu jsou umístěny plastiky alegorií Mincovní poctivosti a Hojnosti bohatství, společně s královským znakem. Zajímavé je to, že budovy nejsou původní, byly postaveny jako repliky poté, co byla mincovna vypálená komunardy v roce 1871.
Hlavní budova s dlouhou fasádou směrem k řece sloužila dřív pro administrativní účely a bydlení, později bylo v části prostor vybudováno muzeum mincí. Po rekonstrukci je tato část věnována výhradně výstavám a společenským akcím, v druhé polovině potom sídlí luxusní tříhvězdičková resturace Guy Savoy.
Ve dvorních křídlech byly umístěny razicí dílny a slévárny cenných kovů. Ty byly při rekonstrukci zrenovovány (skutečná mincovna, ve které stát razí peníze, byla přestěhována už v 70. letech minulého století do Pessac u Bordeaux) a i se zařízením si je dnes můžeme prohlédnout. Současně tady bylo vytvořeno nové stálé muzeum mincí a medailí.
Upřímně řečeno, nedokážu říct, jak moc je mincovní muzeum a dílny pro běžného návštěvníka zajímavé, nebyla jsem tam zatím, minule jsem si nebyla tak úplně jistá, jestli tam vůbec chci jít, ale někdy na ně nakonec taky dojde.
Kolem nádvoří obíhá chodba, ze které se vchází do jednotlivých místností. Chodby jsou přístupné a můžete v nich podle libosti bloudit. Stejně tak vás nechají nakouknout i do vestibulu hlavní budovy - to v případě, že se v ní nekoná žádná výstava, jako je tomu právě teď. Pokud se zde koná výstava, máte k dobru k prohlídce ještě celé první patro (to můžete vidět v tom odkazu hned v prvním řádku).Mezi budovami jsou volně zpřístupněna další čtyři malá nádvoří. Na jednom z nich je vystaveno další současné umělecké dílo, které z tepaného železa ve tvaru čajové konvičky vytvořila portugalsko-francouzská umělkyně Joana Vasconcelos. I tady se jedná o určitý domeček nebo altánek - konvička má dvířka, uvnitř sedátka a můžete tak okolní dvůr pozorovat i z této nezvyklé perspektivy.V rohu tohoto nádvoří stojí sluneční hodiny z roku 1777, které současně vyměřují i pařížský poledník. To je trochu překvapivé, protože ten oficiálně probíhá o pár desítek metrů dál, až za Francouzskou akademií.Další z dvorů, který dřív sloužíval k ubytování stráží, které Mincovnu hlídaly. Dnes jsou tady kanceláře.Ze dvora, kerému se přezdívá "Zlatý", se dřív vstupovalo do dílen a slévárny zlata. Dnes jsou tu vstupy jak do muzea s mincemi a medailemi, tak do dílen. Kromě toho tady najdete i malý obchůdek s pamětními medailemi a mincemi. V současné době tady prodávají limitovanu sérii eurových mincí s Mickey Mousem.Z nádvoří s čajovou konvičkou se dostaneme také do muzejní kavárny
Krátká boční strana Mincovny s pohledem na nábřeží. Hned vedle Mincovny ústí nejstarší pařížský most pont Neuf.


Každou neděli v 17 hodin se koná komentovaná prohlídka všech prostor. Pokud ji zkombinujete i s muzeem a krátkodobou výstavou, stojí 16 eur.
Vstupné jen do muzea (tj. mince+dílny) je 10 eur, pokud k tomu přidáte i krátkodobou výstavu, tak 14 eur.


Kdo by se chtěl do Mincovny podívat aspoň virtuálně, tak dvory a hlavní budovu najde TADY a TADY.


La Monnaie de Paris
6. obvod, 11 quai Conti
otevřeno denně od 11 do 19 hod, ve středu do 21 hod
https://www.monnaiedeparis.fr/fr
 


Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 4. dubna 2018 v 20:46 | Reagovat

Krása! Jak "konvička" na nádvoří, tak kavárna! :)

2 Hana Kalabova Hana Kalabova | E-mail | 23. srpna 2018 v 18:42 | Reagovat

Dobrý den, mám prosbu, chodily mi na mail Vaše nové články z blogu Paříž pro pokročilé, ale už mi nechodí. Moc mne to mrzí. Co mám pro to udělat, aby mi zase chodily. Děkuji za odpověď a moc zdravím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama