Jarní výstavy v Paříži / Les expositions du printemps à Paris

13. března 2018 v 2:00 |  Muzea a galerie
Za sedm a půl roku existence blogu jsem ještě takový výpadek jako tentokrát ve psaní neměla. Z nejrůznějších důvodů jsem se k blogu nedostala, stejně jako k cestě do Paříže, kam jsem se od loňského září vydala znovu až nedávno, v druhé polovině února.
Tentokrát moje cesta vyšla na týden, kdy i v Paříži, stejně jako v Praze, byl nečekaný silný mráz. Původní plán byl jet hlavně do Rouenu, ale nakonec mi v té zimě cesta na sever do Normandie nepřišla jako dobrý nápad a zůstala jsem raději celou dobu v Paříži. Venku se moc chodit nedalo, takže hurá do muzeí.
Můj loňský článek s přehlídkou výstav měl docela úspěch a vím, že několik z mých čtenářů se na jeho základě nechalo zlákat a cestu si naplánovalo. Tak jsem zvědavá, jestli to bude letos taky tak fungovat a kolik se vás nechá udolat letos.

Co jsem tedy viděla na vlastní oči a co můžu doporučit?


César - retrospektiva
Centre Pompidou uvádí soubornou výstavu slavného sochaře Césara Baldacciniho, jehož Obří palec jste už mnozí viděli v La Défense. César jich vyrobil několik z různých materiálů, na výstavě je jich dobrá desítka a jeden z nich stojí před Centre Pompidou jako poutač.
Výstavu uvidí jen ti, kdo si opravdu pospíší, končí totiž už 26. března. Pro ty, kdo to nestihnou, tady mám aspoň pár fotografií. Samostatný článek už o ní psát nebudu.César tvořil některé svoje objekty z kovového šrotu, který v jednom období zpracovával tak, že z něj lisoval kvádry. Stejným způsobem vznikla i francouzská filmová cena, kterou vytvořil a která nese jeho jméno.Jedno z Césarových děl najdete i na křižovatce rue de Sèvres a rue du Vieux Colombier

Jak už jste viděli nahoře, César kromě obřího palce vytvořil i několik verzí obřího ňadra. Jedno z nich jsem náhodou zahlédla na dvorku mezi dveřmi jednoho z domů ve čtvrti Marais. Jen díky tomu jsem objevila výstavu pro ty, kdo se zajímají o módu. Až do 10. června si tady můžete prohlédnout některé modely, které navrhl slavný módní návrhář Azzedine Alaya, který zemřel v listopadu loňského roku. Výstava je otevřená v krásných prostorách jeho galerie a na jeho počest a ještě se na ni podíváme někdy zblízka.
4. obvod, 18 rue de la Verrerie
Na výstavu Holanďani v Paříži jsem chtěla jít už v listopadu, kdy se konala v Amsterdamu, ale během svého tehdejšího pouze jednodenního pobytu jsem to nestihla. Teď se přestěhovala do Paříže do Petit Palais, kde bude otevřená až do 13. května. Fotit se na ní, bohužel, nesmělo, ale můžete se těšit nejen na Vincenta, ale i na další holandské malíře, kteří působili v Paříži v letech 1789 - 1914, jako byl mezi prvními Ary Scheffer, Jacob Maris, Johan Jongkind nebo Frederik Kaemmerer, ale také později Kees van Dongen a Piet Mondrian. Vedle jejich obrazů jsou zde vystavena i díla jejich současníků, takže zde můžete vidět Géricaulta, Davida, Corota, Milleta, Boudina, Moneta, Cézanna, Signaca, Braquea i Picassa.
Kromě toho je v druhém křídle Petit Palais stále ještě až do 8. dubna otevřená výstava pastelů Od Degase k Redonovi, která se zde koná už září loňského roku. Název slibuje Degase, ale jeho pastelové baletky nečekejte. Je zde jen jedna, kterou vidíte dole, za to si můžete prohlédnout pastely Renoirovy nebo Gauguinovy.
A kdo se chystá do Paříže v létě, určitě si zde v Petit Palais nenechá ujít od 21. června do 14. října ani Impresionisty v Londýně.
Petit Palais, 8. obvod, Avenue Winston ChurchillNo a Petit Palais je moje láska i pokud jde o stálé sbírky, do kterých je vstup zadarmo, ale také kvůli zahradě a kavárně. I v mrazu zde už kvetly stromy a nezbývá, než se těšit na léto.
Do Musée du quai Branly, kde jsou uloženy sbírky mimoevropského umění, mě přilákala výstava Malby zdaleka, která ukazuje díla, vytvořená v zámořských zemích, slibující i Gauguina z jeho polynézského období. Jeho malby zde ovšem vystaveny nejsou, jen několik rytin, ale i přesto výstava stojí za to, stejně jako stálé sbírky a celá úžasná budova muzea, kterou navrhl slavný architekt Jean Nouvel. Muzeum jako takové tady zatím nikde podrobně nemám, takže se sem časem ještě vrátíme.
Na výstavu nemusíte pospíchat, bude otevřená až do 6. ledna 2019.
Druhou krátkodobou výstavou, která končí už 1. dubna, je Peru v době Inků.
7. obvod, quai BranlyPaul Gauguin, dřevořez s názvem Nao Noa, který vznikl v letech 1893 - 1894Na výstavě je několik obrazů impresionisty Émila Bernarda, které namaloval během svého pobytu v severní Africe v roce 1895
Komu se do muzeí nechce, může se projít v okolí kostela sv. Madeleine, kde v pasáži Village Royal najde několik obřích soch plastových zvířátek, které vytvořil Julien Marinetti. Každá z nich kromě svého tvaru nabízí i různé malby přímo na těchto sochách. Podíváme se na ně brzy podrobněji. Vystaveny tady budou do konce dubna.

Další venkovní expozici najdete v místech, na jejichž otevření jsem se doslova těšila. Stará pařížská mincovna La Monnaie prošla v loňském roce rekonstrukcí a otevřela všechna svoje nádvoří veřejnosti. Kromě krátkodobých výstav, které se konají přímo v paláci (teď momentálně žádná není, až od 13. dubna zde bude vystavovat současný indický umělec Subodh Gupta) je možné prohlédnout si dílny mincovny a výrobu, navštívit roztomilou kavárnu a taky se na nádvořích seznámit s několika uměleckými díly, jako je například barevná Nana, kterou vytvořila sochařka Niki de Saint Phalle, jejíž sochy známe také ze Stravinského fontány vedle Centre Pompidou.
Na nádvoří se určitě vrátíme ještě podrobněji.
La Monnaie, 6. obvod, 11 quai Conti
Z dalších výstav, které chci doporučit, ale které jsem neviděla, protože ještě nebyly otevřené (nebo jsem to nestihla), bude určitě hlavní událostí jara velká výstava Františka Kupky v Grand Palais. Poutače už visí, ale výstava začíná až 21. března. Končí 30. července.
Grand Palais, 8. obvod, Avenue Winston Churchill
Kees van Dongen v Musée de Montmartre už sice na zdech visí od 16. února, ale tentokrát jsem to nestihla, přestože jsem poslední den před odjezdem šla kolem. Muzeum je ale moje velká láska samo o sobě a výstava končí až 26. srpna, proto ji určitě příště navštívím a poreferuji.
18. obvod, 12 rue CortotObrázek ze stránek Musée Marmottan

Výstavu díla Camilla Corota, a to tentokrát jeho figurálních námětů, si můžete prohlédnout v Musée Marmottan do 8. července. Neviděla jsem ji zatím, ale určitě splní veškerá očekávání.
16. obvod, 2 rue Louis-BoillyObrázek ze stránek Musée Jacquemart-André

V Musée Jacquemart André právě začala výstava americké impresionistické malířky Mary Cassatt. Trvá až do 23. července a společně s celou krásnou budovou muzea to bude nezapomenutelný zážitek.Obrázek ze stránek Musée Maillol

V dalším malém soukromém muzeu Musée Maillol se od 7. března do 15. července koná výstava, kterou by si milovníci umění také neměli nechat ujít. Japonec Tsuguharu Foujita byl pařížským současníkem, souputníkem i spolubydlícím Amedea Modiglianiho nebo Chaïma Soutina, a jeho dílo je v Paříži vystavováno po velmi dlouhé době.
Musée Maillol, 7. obvod, 61 rue de Grenelle

Obrázek Wikipedia

Nakonec ještě dvě upoutávky. Kdo se chystá do Paříže do Picassova muzea mezi 27. březnem a 29. červencem, bude mít příležitost prohlédnout si tam skicy k obrazu Guernica, černo-bílému obrazu, vystavenému trvale v Madridu, který Picasso namaloval v Paříži a který vznikl po vybombardování stejnojmenné španělské vesnice v roce 1937 v době španělské občanské války.
Musée Picasso, 4. obvod, 5 rue de Thorigny


Poslední připomínkou, tentokrát už bez obrázku, je výstava v Centre Pompidou, která bude zahájená 28. března a bude končit 6. července. Milovníci umění se na ní mohou pokochat obrazy ruské avantgardy z Vitebska, zastoupené Chagallem, Lissitskym a Malévitchem. Všichni tři v letech 1918-1922 působili v Paříži a ta jim teď organizuje tuto velkou příležitost.


Doufám, že jste si mezi výstavami vybrali a že budou moci obohatit váš pařížský program. Samozřejmě je to jen to nejvýznamnější a v Paříži je dalších možností ještě mnohem víc. 


Komentáře

1 Eva Bovoli Eva Bovoli | 13. března 2018 v 9:00 | Reagovat

Velké díky!

2 Michal Ptáček Michal Ptáček | 13. března 2018 v 13:02 | Reagovat

Opravdu to trvalo dlouho, ale příspěvek stojí za to! Budu muset přehodnotit letní plány... Díky.

3 Daniela Daniela | 14. března 2018 v 7:20 | Reagovat

Milá Hanko, opět moc děkuji za tipy - tolik krásných impresionistů! Už mám podle Vašeho článku naplánovanou cestu do Auvers a okolí a teď ještě toto, to vypadá na hezké léto :-)
děkuji za článek a hlavně za to, že stále pokračujete v blogu, už jsem se bála, že skončí, hodně by mi chyběl!
Děkuji za pěkné ráno, mějte se hezky :-)
Daniela.

4 Jiří Jiří | E-mail | 16. března 2018 v 11:39 | Reagovat

Dobrý den, po dlouhém čase jsem zavítal na Váš web a vidím, že stále tvoříte. Udělalo mi to velkou radost!!! :-) To Musée Marmottan stihnu, jedu opět v červnu. :-)

5 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 16. března 2018 v 15:43 | Reagovat

[1]: Rádo se stalo :-)

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 16. března 2018 v 15:44 | Reagovat

[2]: Na Vás jsem si zrovna vzpomněla, když jsem psala, že se někteří nechali loni zlákat :-)

7 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 16. března 2018 v 15:45 | Reagovat

[3]: Danielo, moc děkuji za milý komentář. Tak ať Vám ta Paříž co nejlíp vyjde!

8 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 16. března 2018 v 15:45 | Reagovat

[4]: Děkuji, v červnu toho stihnete určitě mnohem víc :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama