Zahrada zahraničních misií / Jardin des Missiones etrangères

7. prosince 2017 v 12:00 |  7. obvod
Paříž už sice dávno ztratila svoji letní krásu, ale mně tady pořád ještě přebývají fotky ze zářijové akce Svátek zahrad, kdy se otvírají i soukromé, běžně nepřístupné zahrady. Tentokrát jsem si nenechala ujít zahradu semináře zahraničních misií, která vytváří v centru města velkou oázu zeleně.
Zahrada těsně sousedí se zahradou paláce Matignon, sídla předsednictva vlády, k němu patří ta budova s kupolí vzadu
Katolická apoštolská misie, jejímž cílem je evangelizace v nekřesťanských zemích, především asijských, sídlí v rozlehlém komplexu budov. Hektarovou zahradu, která k budovám přiléhá, založil kolem roku 1664 žák slavného zahradního architekta Andrého le Nôtra. Dodnes zůstala v téměř nezměněné podobě, s částí, vytvořenou podle francouzského stylu s květinovými záhony, cestičkami a sestříhanými keři, a divočejší anglickou zahradou s alejemi kaštanů za centrální travnatou plochou.
Ačkoliv to tak nevypadá, křídla budovy jsou tvořena dvěma samostatnými paláci, postavenými kolem let 1713 - 1715, přičemž ten vlevo je starší.
Budovy semináře jsou propojeny se zahradou terasou, na jejíž zídce najdeme v kameni vyryté jednoduché sluneční hodiny z roku 1737
V severní části zahrady stojí v rohu malá oratoř z roku 1844, v níž jsou pamětníni deskami na stěnách připomínáni misionáři, kteří při výkonu své činnosti v zahraničí zemřeli


V sousedství oratoře jsou umístěny některé připomínky činnosti misionářů v Číně a KorejiZe čtyř bronzových soch svatých, které jsou v zahradě rozmístěny, si tady připomeneme sv. Petra s klíčem v ruceK semináři patří kaple z let 1683 - 1691, přístupná od hlavního vchodu z opačné strany budov. Je rozložená na tři patra s horní kaplí, kryptou a sálem mučedníků. V obou spodních patrech se obvykle konají výstavy, teď v předvánoční době jsou v každém z pater i na nádvoří umístěny betlémy (tak kdybyste šli kolem...).


Naproti hlavnímu vchodu do semináře z rue du Bac leží malý parčík, ve kterém bysta René Châteaubrianda připomíná, že slavný spisovatel žil zde v semináři posledních deset let svého života a v roce 1848 zde zemřel.Jardin des Missiones etrangères
7. obvod, 30 rue de Babylon
Otevřeno pro veřejnost při příležitosti Dnů evropského dědictví (obvykle 2. víkend v září) a Svátku zahrad (3. víkend v září)
Vstup do kaple z 218 rue du Bac, otevřeno denně od 7 do 18 hodJak se tam dostat: metro Sèvres-Babylone (linka 10 a 12) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama