Mineralogické a geologické muzeum / Galerie de minéralogie et géologie

1. prosince 2017 v 13:35 |  Muzea a galerie
V krásném prostředí botanické zahrady Jardin des Plantes stojí několik starých budov. V té největší je umístěna Velká galerie evoluce s doklady o vývoji zvířectva. Přímo naproti se dostaneme do nedávno zrenovovaného muzea minerálů, kam nás zve ohromný čtyřtunový slepenec krystalů černého křemene morionu, umístěný před vchodem.
Sbírky muzea obsahují prestižní a cenné exponáty, včetně asi dvaceti největších krystalů na světě vůbec, krystalů drahých kamenů i kovů nebo také meteoritů. Jsou vystaveny ve sto metrů dlouhém sále, jehož vestibul je vyzdoben nástěnnou malbou, kterou vytvořil François August Briard a která zobrazuje expedici na severní pól z 19. století.
Stálá výstava s názvem Poklady země byla vybrána ze sbírky muzea, která začala vznikat od roku 1626. V průběhu staletí byla neustále doplňována a dnes má kolem 130 000 exponátů. Pro výstavu z nich byly vybrány ty nejzajímavější a nejcennější, které jsou rozčleněny do devíti skupin, keré předvádějí diverzitu světa minerálů, od pohledu na ty největší, nejbarevnější a tvarově nejzajímavější, přes cenné kameny surové i broušené, až po některé výrobky z nich. V poslední části jsou vystaveny meteority.Zdejší sbírka obřích krystalů byla získána v roce 1982 a je největší na světě. Téměř všechny mají dokonalé tvary, které se utvářely po milióny let. Mezi největší, dosahující až 600 kg, patří čirý křemen, nebo obrovské geody (drúzy) ametystu, složené z tisíců malých krystalů, které se utvořily uprostřed dutiny, která vznikla zatuhnutím bubliny plynu v hornině.
Rubelite
Halite neboli sůl kamenná
Jantar
Největší překvapení pro mě (věděli jste, že jsem původně chtěla studovat mineralogii?) byly krystaly kovů, které jsem v takové podobě ještě nikdy neviděla. Nahoře měď, dole zlato.Azurit
Ještě jednou azurit, tentokrát dohromady s malachitem
Z výrobků upoutají především šperky, vytvořené z broušených kamenů, jako třeba tato souprava náhrdelníku a naušnic z topazů, který patřil rakouské arcivévodkyni Marii Luise (Napoleonově druhé manželce), různé nádoby z broušeného křišťálu anebo také nádherná stolní deska z černého mramoru, vykládaná drahými kameny.
Desku zakoupil kardinál Mazarin v roce 1668 u florentského klenotníka pro Ludvíka XIV. Napůl rozevřené granátové jablko uprostřed desky značí plodnost a neměnnost rodu Medicejských.
Výstava pokračuje i v růžové zahradě, která s budovou muzea těsně sousedí, a kde jsou vystaveny různé druhy přírodního kamene, především mramoru

Zdejší muzeum není jediné, které se v Paříži specializuje na minerály. Další, mnohem větší, jsem navštívila nedávno a někdy příště se tam také podíváme.
Galerie de minéralogie et géologie
Jardin des Plantes
rue Geoffroy-Saint-Hillaire


Otevřeno denně kromě úterý od 10 do 17 hod
Vstupné 6 eur, do 26 let 4 eur
 


Komentáře

1 JPD JPD | E-mail | Web | 2. prosince 2017 v 16:31 | Reagovat

On a encore failli se croiser !

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 6. prosince 2017 v 15:07 | Reagovat

[1]: Comme d´abitude :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama