La Halle Saint-Pierre

9. listopadu 2017 v 12:00 |  Muzea a galerie
Největším objevem mé poslední cesty do Paříže bylo místo, kolem kterého jsem prošla už snad stokrát. Bývalá tržnice Saint-Pierre, postavená v roce 1868 žákem slavného architekta Baltarda, která leží přímo pod Sacré-Coeur, byla v polovině 90. let 20. století přestavěná na výstavní prostory, zaměřené na moderní umění, především na tzv. art brut, naivní umění a další výtvarné směry druhé poloviny 20. století.
Nikdy předtím jsem uvnitř nebyla, vždycky jsem to, asi kvůli umístění na tak turisticky exponovaném místě, považovala za turistickou atrakci. Víc jsem se ovšem nemohla mýlit.Tentokrát mě dovnitř nalákal venkovní poutač, který sliboval výstavu, na níž filmoví tvůrci a režiséři Marc Caro a Jean-Pierre Jeunet vystavují filmové rekvizity a další připomínky jejich filmové spolupráce.
Uvnitř haly jsem našla rozlehlý vzdušný prostor s vestavěnou galerií, na kterou vede točité schodiště. Výstava, která mě zajímala, se ovšem koná v přízemí.Z obou režisérů a spolupracovníků je bezpochyby známější Jean-Pierre Jeunet, který se proslavil svojí Amélií z Montmartru. Natočil však i další filmy, kterým se výstava věnuje, jako byly Příliš dlouhé zásnuby (v hlavní roli opět s Audrey Tautou a ve vedlejší s tehdy skoro neznámou Marion Cotillard) nebo Vetřelec: Vzkříšení se Sigourney Weaver. Společně s Marcem Caro, který se věnuje filmové animaci, jsou autory filmů Delikatesy a Město ztracených dětí.
Ke všem těmto filmům najdeme na výstavě kostýmy, rekvizity, scénáře, fotografie z natáčení, nákresy scén a spoustu dalšího materiálu. Kromě toho se můžeme podívat i na úryvky z nich.

Poznáváte obchod s potravinami a dům, ve kterém bydlela z Amélie?
Na důkaz, že vystavené rekvizity opravdu ve filmu hrály, najdeme v jejich sousedství hned i fotografie scén, kde se objevily
Listy se závěrečnými titulky z Amélie, dole kostýmy Audrey Tautou z Příliš dlouhých zásnubVýstavu jsem objevila opravdu jen náhodou a jsem ráda, že jsem na ni zašla. Pokud budete mít cestu do Paříže a máte rádi film, určitě si ji nenechte ujít. Máte na to čas až do poloviny příštího roku.
V horním patře haly je umístěná výstava výtvarných děl balkánských umělců. I ta stojí za prohlídku.V bývalé tržnici je kromě výstavních prostor umístěné také dobře zásobené knihkupectví se spoustou knih o moderním umění a momentálně také o filmu.
Kromě toho je tu také malá roztomilá kavárna, která mi na dlouhou dobu řeší problém, kam v této nepříliš pěkné čtvrti zajít na kávu. Tam se nám, kavárenským povalečům, moc líbilo, a určitě jsem tam nebyla naposled (nebojte, kavárna není nijak vázaná na koupi vstupenky na výstavu).

La Halle Saint-Pierre
18. obvod, 2 rue Ronsard

Současné výstavy se konají až do 31. července 2018
Otevřeno denně od 11 do 18 hod, v sobotu do 19 hod, v neděli do 12 do 18 hod
Vstupné 9 eur

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama