Česká ambasáda / Ambassade tchèque

5. října 2017 v 12:00 |  České stopy v Paříži
V rámci Dnů evropského dědictví byla v Paříži letos podruhé zpřístupněná i česká ambasáda. Leží v těsné blízkosti Champs de Mars, z jejích oken mají zaměstnanci výhled přímo na Eiffelovku a okolní čtvrť je jedna z nejnoblesnějších v Paříži.
Díky informační tabuli s historií paláce, kterou ambasáda umístila u vchodu, víme, že stavba z doby pozdního historismu pochází z roku 1912, kdy si ji nechala postavit kněžna Elisabeth Françoise Marie de la Ligne. Návrh ve stylu Ludvíka XVI. vypracoval architekt Pierre Humbert.
Zajímavostí je, že kněžna de Ligne pocházela z jednoho z nejstarších belgicko-francouzských šlechtických rodů La Rochefoucault, a také to, že její manžel Louis de Ligne byl přímým potomkem belgického prince Charlese-Josepha de Ligne, vojáka, diplomata a také spisovatele, který působil v druhé polovině 18. století v rakouských službách (zemřel ve Vídni v roce 1814) a často navštěvoval Čechy, kde se stýkal s francouzskými šlechtici, kteří sem uprchli po francouzské revoluci, ale také se svým starým přítelem Giacomem Casanovou, který dožíval na zámku v Duchcově.
Palác si od 1. října 1919 pronajala pro své velvyslanecví tehdejší česká vláda, která ho v roce 1924 odkoupila za čtyři miliony franků. V roce 1921 byl československým velvyslancem jmenován Štefan Osuský, který zde působil až do začátku druhé světové války, kdy z ambasády vytvořil centrum československého odboje, které zde fungovalo až do roku 1940.Masarykova busta ve vstupní hale
Velký salon, kde ambasáda při příležitosti této akce uspořádala několik klavírních koncertů. V jednom z menších salonků potom probíhalo promítání českých kreslených filmů pro děti.


V průběhu koncertu bylo v sále plnoHezké schodiště ve vstupní hale. Horní část budovy, na jejímž vrcholku je umístěná terasa, z níž je krásný výhled na Eiffelovku, bohužel při této příležitosti nebyla přístupná.Další salonky v přízemí
A když dětské filmy, tak nesmí chybět krtek, to je jasnéZahrada je sice malá, je to jen úzký pruh podél zadní a jedné boční části paláce, ale průčelí, které do ní vede, je stejně honosné, jako to uliční. A výhled... výhled také stojí za to.


Ještě jeden pohled do salonu, kde se stále odehrával koncert. Na jeho konec jsem nečekala, chtěla jsem ještě stihnout další ambasádu, která leží nepříliš daleko, a to čínskou, jejíž otevření při této příležitosti francouzský tisk hojně propagoval. Zřejmě i kvůli tomu před ní stála taková fronta, že jsem to vzdala a tím pro mě letošní Dny evropského dědictví skončily. Stihla jsem toho za ty dva dny poměrně dost, však postupně ještě uvidíte.7. obvod, 15 avenue Charles Floquet 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama