Nemocnice Saint-Vincent-de-Paul / Hôpital Saint-Vincent-de-Paul

7. září 2017 v 12:00 |  14. obvod
Bude to dnes takový text o nemocnici a o ne-nemocnici. Sice se tak ty staré budovy bývalé dětské nemocnice v blízkosti pařížské observatoře ve 14. obvodu pořád ještě jmenují, ale ke svým účelům už neslouží. Nemocnice byla zavřená v roce 2012, provozy byly přesunuty do jiných zařízení, a od té doby tady bylo prázdno. Až v loňském roce je dostala do prozatímního pronájmu společnost, která zde vytvořila dočasné ubytovací a společenské centrum; to vše do doby, než bude definitivně připraven projekt nové ekočtvrti, která by tady na téměř třech a půl hektarech měla vyrůst.

Hlavní budovy bývalé nemocnice sloužily před francouzskou revolucí jako oratoř. V roce 1800 byly i s kaplí sv. Trojice přeměněny na nalezinec a dětskou nemocnici. Po celé 19. století se tady o děti staraly sestry z kongregace sv. Vincenta z Pauly, které už od 20. let minulého století byly postupně nahrazovány civilním personálem, který jeptišky vystřídal definitivně v 60. letech. Církevní název nemocnice však zůstal v platnosti dodnes.
Průčelí kaple z avenue Denfert-Rochereau je už dávno zaslepeno a dovnitř se vstupuje bočním vchodem přímo z vnitřního dvora bývalé oratoře. Ten je, bohužel, většinu času zavřený; mně se podařilo dostat dovnitř až napodruhé. Kaple sice není odsvěcená, ale ani není funkční. Občas se v ní koná nějaká výstava nebo koncert.
Nádvoří před kaplíChodby bývalé oratoře jsou zdánlivě dobře zachovány, šachovnicová dlažby chodeb je zútulňuje a ani vybavení na první pohled není nijak děsivé (na rozdíl od vybavení běžně fugující nemocnice na jihu Itálie, kterou jsem navštívila před pár týdny a která působila dojmem, jako by se tudy právě přehnala válka).
Ve vyšších patrech funguje ubytovna pro ženy, tam raději nepůjdeme.Většina budov bývalé nemocnice je teď využívána asociací, o které jsem mluvila už nahoře. Ta si jejich interiér i exteriér upravila pro své potřeby poměrně alternativně - na zdech najdete street art i graffiti, v některých nemocničních pavilonech se hraje divadlo, jiné slouží jako výstavní prostory, někde fungují umělecké ateliéry a v jednom z nich najdeme knihovnu i s čtenářským koutkem. Na volném prostranství byly postaveny dřevěné stánky, které při větších akcích slouží pro občerstvení nebo prodej.
V kontejnerech vyrostly malé zahrádky, a při jedné v bočních zdí ve velké voliéře pobíhají slepice. Však se na to všechno podívejte.

Pokud by vás zajímal rezidenční projekt, který se tady připravuje a který by měl být zahájený příští rok, podrobnosti s fotografiemi a plánky najdete TADY. Vyplývá z něj, že většina budov by měla být zachována, jen na místě, kde dnes stojí kotelna a některé pomocné budovy, budou vestavěny dva nové domy.
Podobných projektů, v jejichž rámci je prostor dočasně propůjčen různým společenským aktivitám, je v současné době v Paříži několik. Nedávno jsem jeden z nich viděla i ve čtvrti Ménilmontant, kde na místě staré továrny na zrcadla, která byla několik let načerno zabrána jako squat a ateliéry, už stojí tabule s obrázkem rezidenčního domu, který tady vyroste. Do zahájení prací však už vybouranou a vyčištěnou plochu pronajali nedalekému kulturnímu centru Bellevilloise, které tady udělalo letní scénu a kavárnu.
Připadá mi to jako dobrý nápad a jsem ráda, že třeba majitel karlínských kasáren v Praze tuto praxi také zavedl. Víte o nějakém dalším podobném projektu?Hôpital Saint-Vincent-de-Paul
14. obvod, 18 avenue Denfert-Rochereau


Jak se tam dostat: metro Denfert-Rochereau (linky 4 a 6), RER B
 


Komentáře

1 Irena Irena | 21. října 2017 v 18:09 | Reagovat

pro upřesnění: https://presse.paris.fr/wp-content/uploads/2017/10/Un-nouveau-projet-d%E2%80%99occupation-temporaire-dans-l%E2%80%99ancien-h%C3%B4pital-Saint-Vincent-de-Paul.pdf

2 Irena Irena | 14. ledna 2018 v 20:06 | Reagovat

Le site des Grands Voisins ré-ouvre progressivement ses portes au public à partir du 1er février 2018,
avec la Lingerie réaménagée, la Ressourcerie créative déplacée et des salles à la location.
La phase 2 du projet débute en avril 2018.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama