Na střeše pařížské filharmonie / Sur le toit de la Philharmonie de Paris

7. srpna 2017 v 12:00 |  19. obvod
Minule jsem sice slibovala kostel Notre Dame des Blancs Manteaux, ale ten zatím počká. Co nepočká, je hezké slunečné počasí, letní cesty do Paříže a s nimi spojené procházky po městě. Dnes si dáme jednu novou, kterou jsem objevila minulý týden a o kterou se chci podělit.O nové pařížské filharmonii, kterou navrhl francouzský architekt Jean Nouvel, jsem psala loni poté, co jsem ji navštívila, a neměla jsem už v úmyslu se k ní vracet, pokud nebudu mít zvláštní důvod. Ten se objevil, když jsem si přečetla, že byla střecha budovy zpřístupněná pro veřejnost. Takže okamžitě sedám na metro a vyrážím směrem Porte de Pantin.

O samotné budově si můžete přečíst ve starém článku TADY. To jsem ještě nevěděla, že je vybavena venkovními výtahy, které končí až na střeše. Ta je z jedné strany ohrazená vysokou částí stavby, která ji přesahuje, a ze tří stran je volná a lemovaná zábradlím. Za ním se rozprostírají úžasné výhledy nejen na celý Parc de la Villette, na jehož začátku budova stojí, ale také na velkou část severovýchodní Paříže a v podstatě na všechny vysoké budovy ve městě, včetně věží kostelů a, jak uvidíme, i Eiffelovky.
Střecha nabízí ve výšce třiceti sedmi metrů nad zemí rozlehlou plochu, po níž se dá chodit po síti vyznačených a zábradlím ohrazených cestiček. Plocha je částečně vydlážděná dlaždicemi v různých odstínech šedi a v symbolickém tvaru letícího ptáka, kterými jsou vybaveny i interiéry a jejichž motiv se opakuje i na plášti stavby.Vidíte ji vpravo nahoře? Tady je sice v mlze během mé první návštěvy, která skončila deštěm dřív, než jsem tam dojela, ale když svítí slunce, je vidět dobře. (To bych ji ovšem při druhé návštěvě nesměla zapomenout vyfotit.)
Ze střechy se dá sjet dolů opět výtahem; ten jsem volila poprvé v dešti. Podruhé jsem vyzkoušela promenádu, která vede cestičkami cikcak po střeše dolů až do úrovně 3. patra.Ve 3. patře se dá pokračovat stejnou promenádou stále dolů až do parku, kam se střecha sklání, byla by to však škoda, protože právě na této úrovni je umístěno prolamované a zvenku neprůhledné okno, vytvořené z desítek jemně perforovaných nerezových plechů, které se vám vlní nad hlavou. Stojí proto za to si tady budovu po celé přední straně obejít a prohlédnout.
Cest dolů z třetího patra je opět několik, podle toho, za který roh právě zajdete. Ta nejkratší vede po širokém schodišti přímo před hlavní vchod.

Celá prohlídka, včetně výhledů do všech stran, střešní promenády a blízkého kontaktu s tak ohromující architekturou, je nezapomenutelným zážitkem, za kterým stojí si sem, na kraj Paříže zajet. Metrem je to z centra jen kousek.Le Belvedère de la Philharmonie de Paris
Parc de la Villette
19. obvod, 221 avenue Jean-Jaurès
Otevřeno středa - neděle, od 12 do 20 hod (v zimním období do západu slunce)
Vstup zdarma


Jak se tam dostat: metro Porte de Pantin (linka 5)

 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 11. srpna 2017 v 16:49 | Reagovat

Po několika dnech jsem se z českých končin vrátila do Prahy a jsem další stavbou v L.V. uchvácena. Znám dokonale vše kolem Střediska vědy a techniky,ale to nové,u'chvatné,ne. Jsem ráda, že Vás potěšilo moje sdělení ohledně recenze. V.V.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama