Mozart v Opeře Garnier / Mozart dans l´Opéra Garnier

12. srpna 2017 v 12:00 |  9. obvod
Opera Garnier v samém centru města je typickou stavbou stylu francouzského Druhého císařství, doby vlády Napoleona III. a tedy doby kolem roku 1860. Architektem stavby byl Charles Garnier, jehož jméno se dnes k názvu Opery přidává, který ji dokončil v roce 1875. Je plná zlata, mramoru, světel, štuků, ozdob, soch a obrazů, kudrlinek a krucánků. Cílem stavby bylo ohromit diváky a daří se to s úspěchem dodnes.
Málokdo ví, že Operu je možné navštívit i mimo představení. Kromě běžných prohlídek, organizovaných po celý rok, se v ní konají tématické výstavy. Ta současná připomíná tři návštěvy Wolfganga Amadea Mozarta v Paříži a právě na ni se dnes podíváme.Malý Wolfgang navštívil Paříž poprvé, když mu bylo sedm let, kdy ho jeho otec přivezl do Francie, aby své zázračné dítě představil francouzskému dvoru a aristokracii. Podařilo se mu dosáhnout toho, že se Wolfgang i jeho sestra představili králi Ludvíku XV. při příležitosti Nového roku 1764, kdy děti sklidily velký úspěch. Do Paříže se rodina Mozartových vrátila o dva roky později, kdy Wolfgang sice u dvora nehrál, ale koncertoval v salónu vlivného šlechtice price de Conti, člena mladší královské bourbonské větve.
Vzpomínka na pařížský úspěch přivedla Mozarta do Francie potřetí v roce 1778. Tentokrát však tolik štěstí neměl a i když se hodně snažil, nedostal se ani ke dvoru, ani do šlechtických rodin. Navíc zde jeho matka, která ho doprovázela, onemocněla a během pařížského pobytu zemřela.
Pařížská Opera si všechny tyto události připomíná letos novým mozartovským cyklem. V jeho rámci na výstavě představuje dokumenty, obrazy, plakáty, fotografie, partitury, návrhy scén a kostýmů i různé listiny a dokumenty, které připomínají Mozartovo spojení s Francií.Kostým Dona Giovanniho z roku 1956Kostým Královny noci z Kouzelné flétny z roku 2000
Krásné kostýmy z baletu Park, který Opera uvedla na Mozartovu hudbu v roce 1994Kostým z Figarovy svatby z roku 2010Pro Mozartovy opery navrhovali kostýmy i slavní umělci. Pro Únos ze serailu je navrhl v roce 1951 André Derain. Shodou okolností v Muzeu moderního umění v Paříži probíhá momentálně jeho výstava, kde je podobných návrhů kostýmů vystaveno mnohem víc.
Vlastnoruční Mozartova partitura árie z Dona Giovanniho z roku 1787. Tu v roce 1855 odkoupila francouzská operní zpěvačka Pauline Viardot. Mělo by jít pravděpodobně o části partitury, kterou Mozart vytvořil v roce 1787 v Praze, a některé části, které dopsal před premiérou ve Vídni v roce 1788. Zpěvačka nechala partituru svázat do osmi svazků a vyrobit na ni novogotický dřevěný kufřík. Po své smrti ji odkázala Francouzské národní knihovně, která ji na výstavu zapůjčila.
Na výstavě jsou prezentovány i fotografie z různých představení. Musím se přiznat, že tento moderní Don Giovanni by mě asi moc nenadchl.
Výstava je současně příležitostí, jak si prohlédnout prostory Opery, třeba toto monumentální slavnostní schodiště
Ne každého to ovšem zajímalo :-)
Hlediště pojme 2200 diváků a na jeviště se vejde 450 účinkujících
Křišťálový lustr váží šest tun. Strop vyzdobil v roce 1964 Marc Chagall a pokud vás zajímá, jak vypadal strop předtím, než jeho přemalování bylo svěřeno slavnému ruskému malíři, odpověď dá výstava v operní knihovně, která je také pro návštěvníky otevřená.Nejobdivovanější částí opery je Grand Foyer (viz i úvodní fotografie), kde je všechna ta nádhera ještě koncentrovanější. Leží napříč budovou v prvním patře a je propojená s lodžií, která se otvírá na náměstí před Operou.Vstupní vestibul se sochami slavných hudebních skladatelů
Průčelí Opery


Výstava trvá do 24. září, Operu však můžete navštívit i potom. Je otevřená každý den od 10 do 16,30 hod (s výjimkou 1. ledna a 1. května a mimořádných okolností, kdy to vyžaduje provoz. Seznam těchto mimořádných dnů najdete TADY).
Vstupné 12 eur v době výstav, 11 eur mimo dobu konání výstav, děti do 12 let zdarma
Vstup z nároží rue Scribe a rue Auber.Jak se tam dostat: metro Opéra (linky 3, 7, 8) 


Komentáře

1 Gabreta Gabreta | 12. srpna 2017 v 23:57 | Reagovat

Byla jsem tam! Nádhera! Zážitek!

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 13. srpna 2017 v 21:50 | Reagovat

Dech beroucí!

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 15. srpna 2017 v 2:07 | Reagovat

[1]: Že jo? Jsem ráda, že jste se ozvala :-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 15. srpna 2017 v 2:07 | Reagovat

[2]: Ano, to je. Tak příště, až tam pojedete :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama