Léto u Bassin de la Villette / L´été auprès du Bassin de la Villette

9. srpna 2017 v 12:00 |  19. obvod
Bassin de la Villette je velká vodní nádrž na severovýchodě Paříže, do které se vlévají vodní kanály ze severní periferie, které v této oblasti sloužily jako dopravní tepny pro přepravu nákladů. Jejich vybudování prosadil Napolen, který tak Pařížanům přinesl nejen vodní cesty, ale vybudováním rozlehlé nádrže také zásobárnu pitné vody.
Nádrž už dávno ke svým původním účelům neslouží; pitnou vodu čerpá Paříž z jiných zdrojů a dopravní obsluha se vybudováním okružního bulváru přenesla na souš. Vodní cesty, včetně známého kanálu Saint-Martin s romantickými klenutými můstky, který z nádrže vytéká, slouží dnes tak maximálně k turistickým plavbám.
Vodní nádrž byla v posledních letech čím dál více zapojovaná do akce, které Pařížané říkají Paris plage. Původně se jednalo o pláž, vybudovanou podél pravého břehu Seiny, odkud byl vždy během srpna odveden provoz, navezen písek a rozmístěna nejrůznější plážová zařízení.
V letošním roce je v centru pláž o něco chudší, hlavně chybí písek, kterého se Paříž vypovězením smlouvy s dodavatelem rozhodla vzdát. Centrum plážových a zábavních aktivit se od Seiny přesunulo spíš k Bassin de la Villette, kde byly vytvořeny přímo v nádrži tři plavecké bazény a po obou březích nepřeberné množství zábavy.
Pokud se chystáte ještě teď v létě do Paříže, nezapomeňte si plavky, pokud ovšem máte odvahu vlézt tady do vody. Ta je sice pravidelně a pečlivě kontrolovaná, ale jen v průběhu minulého týdne zde byl dvakrát celodenní zákaz koupání, protože výsledky rozborů překročily normy. I přesto a přes chladné počasí tady bylo v dalších dnech koupajících se dost.
Kromě koupání tady mají návštěvníci k dispozici i různé vodní hrátky pro děti, ale mohou si tady půjčit také šlapadla, čluny, nebo se učit jezdit na paddleboardu. Přes nádrž můžete také svištět zavěšení na kladce, nebo si zahrát různé hry.Na břehu nechybí kavárny, stánky se zmrzlinou a další občerstvení a také spousta rozmístěných lehátek, stolečků a laviček. Zastavit se můžete také u charitativních obchůdků, kde se prodávají různé umělecké i "umělecké" artefakty, nebo se na levém břehu nádrže podívat k tanečnímu parketu. Když jsme šli v pozdním odpoledni kolem, konala se tam zrovna tancovačka, jak by se řeklo u nás, "pro dříve narozené", a byla to docela bizarní podívaná. Všem těm nadšeným tančícím tady totiž veleli dva vysloužilí a znudění rastafariáni, kteří to celé organizovali.
Z nádrže vytéká voda zdymadlem do kanálu Saint-Martin

Všechny akce u Bassin de la Villette jsou zdarma (jen při příchodu musíte projít dnes už všude obvyklou kontrolou). I v případě, že se nehodláte ani koupat, ani tančit, ani nemáte zájem o další aktivity, stojí za to se sem podívat, posedět u skleničky a projít se kolem vody.


Jak se tam dostat: metro Stalingrad nebo Jaurès (linka 2 a 5)
 


Komentáře

1 irena irena | E-mail | 9. srpna 2017 v 13:36 | Reagovat

Tak by to mělo být i u nás.Děkuji moc.

2 Mika Mika | 16. srpna 2017 v 18:00 | Reagovat

Nechcíp? Tento výraz mi k Vám moc nejde.  Hádám, že nemáte pejska. Jinak nikdo, kdo psy miluje, by nemohl napsat "nechcíp".

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 16. srpna 2017 v 20:02 | Reagovat

[2]: Opravdu neznáte rčení, že někde "chcíp pes"? Že Vy jste nečetl ten text nad tím, ale jen nápis pod fotkou?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama