Café de la Paix

29. srpna 2017 v 12:00 |  Kavárny a restaurace
Kavárna, do které se dnes podíváme, toho pamatuje opravdu hodně. Je skutečnou pařížskou institucí, kterou prošla řada slavných předminulého, minulého i tohoto století. Z těch nejstarších připomeneme třeba Émila Zolu, Guy de Maupassanta, ale také Čajkovského, Oscara Wilda, Ernesta Hemingwaye nebo Josephine Bakerovou. Ti všichni obdivovali interiér plný luxusu, vytvořený ve stylu Druhého císařství, doby, kdy byl u moci Napoleon III. a kdy Paříž zažívala mohutnou přestavbu středověkých čtvrtí na moderní velkoměsto, plné širokých bulvárů, lemovaných unifikovanými činžovními domy, navrženými architekty barona Haussmanna.
V jednom z těchto domů, pocházejícím z posledního období přestavby města, který nechal postavit finančník August Pereirepodle návrhu architekta Alfreda Armanda, vznikla v přízemí honosná kavárna. Její interiér dodnes v sálech, členěných zlacenými korintskými sloupy, předvádí nádheru své doby: malované stropy, rozlehlé zradlové plochy, obrovská okna, sbližující svět uvnitř s tím venku na bulváru, štuky, sochy, fresky a tepaná svítidla. Není divu, že už je dlouhá desetiletí památkově chráněný.
Kavárna byla slavnostně otevřena v roce 1862 za přítomnosti Eugenie de Montijo, manželky Napoleona III., a orchestr, který tu při této příležitosti vyhrával, dirigoval sám Jacques Offenbach.
O pět let později se v Paříži konala Světová výstava a její návštěvníci, kteří se v kavárně střídali jak na běžícím pásu, vychválili její krásu v tisku tak, že se od té doby stala nedílnou součástí všech turistických průvodců (dodávám bohužel, protože to znamená i dnes davy turistů).
Přitažlivým a prestižním prvkem, proč se právě sem v dalších desetiletích hrnula pařížská smetánka, byla určitě také těsná blízkost tehdy právě dostavěné pařížské Opery.Opera Garnier v pozadí
Historický interiér

Co si budeme povídat, posezení v kavárně a restauraci (protože jako většina francouzských "Café" i tato je nejen kavárnou, ale hlavně restaurací) není při vší té tradici, historii a kráse nic levného. Káva však stojí jen o málo víc, než na jiných, méně honosných místech a i když už jsem určitě pila lepší, přesto nelituju. Pařížská historie za to prostě stojí.


Café de la Paix
9. obvod, 5 place de l´OpéraJak se tam dostat: metro Opéra (linka 3, 7 a 8)

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama