Zahrada Clos des Blancs Manteaux

30. července 2017 v 13:00 |  4. obvod
K neděli ve městě patří i posezení v parku nebo zahradě a proto vás dnes pozvu do jedné z nejmenších, ale také nejskrytějších zahrad v samém historickém centru. Zahrada svým názvem připomíná klášter žebravých mnichů Řádu služebníků Mariiných, který se v těchto místech v Marais rozkládal v polovině 13. století, kdy je v roce 1258 z Itálie do Francie přivedl Ludvík Svatý. I když byl řád po dvaceti letech zrušen Lyonským koncilem, jeho název se v Paříži dodnes udržel nejen v názvu ulice, která místem jejich sídla prochází, ale také v názvu kostela a zahrady, do které se dnes podíváme.




Zahrada není pozůstatkem bývalé klášterní zahrady, na to už uběhlo příliš mnoho času, ale byla založena na volném místě ve vnitrobloku z oddělené části školního hřiště. To zde částečně zůstalo a proto je zahrada pro veřejnost přístupná jen o víkendu; ve všední dny patří dětem.







Zahrada byla koncipována ve středověkém duchu v podobě záhonů s květinami, léčivými bylinami i některými plodinami, soustředěných kolem staré ozdobné kamenné mísy. V poklidu tady proto kvetou růže vedle dozravajicich rajčat a bazalka se střídá s hlávkami ozdobné kapusty. Jednu její část tvoří záhony, o které se starají přímo děti z vedlejší školy.















Zahrada je se svými lavičkami a klidnými a stinnými zákoutími příjemnou zastávkou při víkendové procházce v této krásné, ale také rušné čtvrti, třeba po prohlídce kostela, který stojí přímo naproti a do kterého se podíváme hned příště.






4. obvod, 21 rue des Blancs Manteaux

Otevřeno v sobotu a v neděli od 10 hod do 18,30 hod (v létě ) resp. do 17,30 (v zimě)

Jak se tam dostat: metro Saint Louis (linka 1)



 


Komentáře

1 David David | E-mail | 31. července 2017 v 17:41 | Reagovat

Moc půvabná zahrada a Vaše fotky jako vždy bezva!

Ale můj ty šotku, při čtení prvního odstavce mi přišlo, že takové horko snad ještě není. Ale uhádl jsem to!
natvem = názvem
zebra vychází = žebravých (není to nádhera?)
končím = koncil
Jedině chybíš nevím, to je tam asi navíc.
To vypadá na šotka, který, když už nemůže skákat na plevky ani rejdit v sazárně, vecpal se do telefonů a počítačů v podobě automatických doplňovačů a korektorů :))))

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 31. července 2017 v 21:38 | Reagovat

[1]: Proboha, vždyť jsem to opravovala, včetně té zebry, jak to, že to tam pak zase skočilo znovu? Už jsem se pak na to znovu  nedívala, předpokládala jsem, že je to ok. Díky za upozornění, hned to opravím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama