Trnová koruna / La couronne d´épinnes

7. července 2017 v 12:00 |  4. obvod
Jako každý první pátek v měsíci, i dnes odpoledne se v katedrále Notre-Dame-de-Paris bude konat uctívání trnové koruny, která společně s úlomkem Kristova kříže a hřebem patří k nejvzácnějším relikviím, které jsou v katedrále uchovávány. I když si o skutečném původu relikvií můžeme myslet cokoliv, pro věřící je to zřejmě jeden z největších zážitků. Stojí za to si proto aspoň jednou tu frontu před katedrálou vystát a na celou slavnost se podívat.
Podle pověsti přivezl Kristovu korunu do Francie král Ludvík Svatý v roce 1238 poté, co ji vykoupil od Benátčanů, kteří ji dostali do zástavy od Latinského císařství, křižáckého státu, který vznikl na troskách Byzantské říše po dobytí Konstantinopole v roce 1204. Koruna se do Byzantské říše dostala z Jeruzaléma údajně někdy mezi 6. a 7. stoletím.
Ludvík Svatý pro svoji sbírku relikvií, které si v Orientu během své křižácké výpravy opatřil, nechal po návratu do Francie postavit Svatou kapli, která stojí dodnes v areálu Justičního paláce. Relikvie tam přetrvaly až do francouzské revoluce, kterou přežily právě jen tyto tři nejvzácnější, které byly během revoluce uloženy v Národní knihovně a po konkordátu v roce 1801 předány kanovníkům z katedrály Notre-Dame-de-Paris. Později je dostali do správy rytíři Řádu Božího hrobu, kteří mají relikvie v péči dodnes, a jak uvidíme dále, právě oni každý měsíc v katedrále tuto slavnost k uctívání koruny pořádají.
Nahoře vidíme všechny tři relikvie - uprostřed korunu, uloženou v průhledné schránce, pokryté zlatými ornamenty, a po stranách dva zlaté relikviáře, vlevo s hřebem a vpravo s úlomkem kříže. Všechny tři relikviáře leží při zahájení ceremonie a počátečních promluvách na oltáři, poté schránku s korunou převezme velmistr řádu, který se s ní postaví před oltář. V tom okamžiku se věřící začnou stavět do dlouhé fronty, protože se každý z nich může ke koruně přiblížit, dotknout se jí a políbit ji.
Za oltářem s relikviemi sedí v lavicích rytíři Řádu Božího hrobu. Zajímavé je, že jsou mezi nimi i ženy. Ty jsou oblečeny do černého pláště s rudým znakem řádu a na hlavě mají černý závoj, zatímco muži mají plášť bílý.


Po každém políbení následuje očištění schránky bílou rouškou. Proto stojí po boku velmistra dva rytíři, kteří rychlým tahem ruky v bílé rukavičce korunu očistí.Rytíři Božího hrobu organizují nejen celou oficiální ceremonii, ale také pohyb věřících i diváků v katedrále. (Upřímně řečeno, moc příjemní při tom nebyli). Taky vám tento rytíř připomíná Oldřicha Nového, nebo se to zdá jen mně?Ceremoniál trvá tak dlouho, dokud před oltářem stojí fronta. Na její konec se potom postaví rytíři, kteří korunu líbají jako poslední. Poté jsou relikvie odneseny do sakristie, tam je schránka s korunou uložena do velkého relikviáře a všechny tři relikvie jsou uloženy na tajném a dobře střeženém místě v katedrále, které zná jen několik vyvolených.


Uctívání relikvií se v katedrále Notre-Dame-de-Paris koná každý první pátek v měsíci a každý pátek během předvelikonočního půstu vždy v 15 hodin, a také na Velký pátek od 10 do 17 hod.
Vstup je zdarma. Věřící jsou vpouštěni do uzavřeného sektoru před oltářem, ostatní turisté mohou sledovat celý ceremoniál z postranních lodí. Prohlídky katedrály nejsou během něj nijak zvlášť omezeny. Pro vpuštění s věřícími nesmí člověk vypadat jako turista (fotografování není zakázáno, ale ani zvlášť vítáno, nesmí se to s ním zkrátka přehánět).

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama