Dalida v Palais Galliera

17. července 2017 v 12:00 |  Muzea a galerie
Výstava, která se až do 13. srpna koná v muzeu Galliera, je určena především obdivovatelům Dalidy, italsko-egyptsko-francouzské zpěvačky, od jejíž smrti letos uplynulo už třicet let, a společně s nimi i všem milovníkům vysoké krejčoviny a krásných rób, které této možná poslední skutečné divě světových pódií patřily.
O jejím osudu a smutné smrti jsem tady už psala v minulosti v souvislosti s jejím hrobem na montmartreském hřbitově a s domem, v němž na Montmartru bydlela a v němž zemřela. Dnes si díky jejímu bratrovi, který spravuje její dědictví, můžeme prohlédnout její šatník, v němž jsou zastoupeny všechny nejslavnější francouzské i další světové oděvní značky, počínaje Diorem, přes Carven, Balmain, Azzaro nebo Yves Saint Laurent, které pro ni často navrhovaly šaty na míru.


Musée Galliera sídlí v krásném paláci nedaleko Trocadéra a je zaměřeno na oděvy, proslulé jednak pro svůj původ, značku nebo vznik, jednak pro slavné osobnosti, kterým patřily.
Své trvalé sbírky však kvůli jejich křehkosti běžně nevystavuje a zaměřuje se jen na krátkodobé expozice.Hned u vchodu nás uvítají, kromě Dalidina životopisu a spousty fotografií, i její červené sametové šaty značky Jean Dessès, které svým hollywoodským stylem připomínají její začátky v 50. letech minulého století. Dál pokračuje výstava chronologicky a ukazuje nám jak její soukromý šatník s civilními šaty, které běžně nosila, tak i večerní šaty a kostýmy, ve kterých vystupovala. Překvapilo mě, že si často pořizovala od stejného modelu dvoje nebo i troje verze v různých barvách, ale taky a především to, jak jsou ty šaty maličké a jak útlý pas mají. Na fotkách to tak nevypadá, ani na jejich videích, ale musela být opravdu velmi drobná a štíhlá.Oddělení, kde jsou vystaveny kostýmy, je vybaveno obrazovkami, na kterých běží klipy, v nichž je měla na sobě. Třeba zrovna tenhle nápadný.


Dalida, původním jménem Yolanda, svoji kariéru odstartovala vítězstvím v soutěži Miss Egypt. V souladu s tím se po celou svoji kariéru prezentovala a nápadné oblečení se stalo její poznávací značkou, stejně jako tvrdý a nápadný přízvuk ve francouzštině. Většina jejích večerních šatů a kostýmů je hodně odvážných, s velkými výstřihy, rozparky a korzety, s mnoha flitry, štrasem i peřím.
Na výstavě najdeme však i střízlivé a elegantní civilní oblečení, za kterým by slavnou zpěvačku málokdo hledal.
Celá jedna místnost je také věnována doplňkům, od desítek večerních střevíčků, přes šperky, klobouky, rukavice, kabelky a pásky až po kufry.


Závěr výstavy patří filmovým kostýmům, v nichž Dalida hrála především v 50. a 60. letech. Jsou zde vystaveny na pozadí plátna, na němž běží úryvky z těchto filmů.

Musím se přiznat, že Dalida nepatří zrovna mezi moje oblíbené zpěvačky, přestože jsem si její dávný koncert v Praze nenechala ujít. Byla krásná a její slávu považuji za zaslouženou, na mě však byla příliš glamour, příliš afektovaná a příliš šoubyznysová.
Přesto všechno si myslím, že výstava stojí za to, nejen kvůli seznámení se slavnou zpěvačkou, ale i s celou jednou epochou francouzské hudby.


Palais Galliera
16. obvod, 10, avenue Pierre Ier de Serbie
Výstava je otevřená do 13. srpna 2017
Denně kromě pondělí od 10 do 18 hod, ve čtvrtek do 21 hod
Vstupné 12 eur, do 18 let zdarma


Jak se tam dostat: metro Alma-Marceau nebo Iéna (linka 9)
 


Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 27. července 2017 v 19:12 | Reagovat

Vlastnit aspoň čtvrtinu těch šatů, vůbec bych se nezlobila. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama