Auguste Rodin v Grand Palais

10. července 2017 v 12:00 |  Muzea a galerie
Nejkrásnější sochou vůbec je pro mě Katedrála, kterou vytvořil Auguste Rodin v roce 1908 původně pod názvem Archa úmluvy. Svůj dnešní název dostala až po roce 1914, ve kterém Rodin publikoval svoji knihu o francouzských katedrálách. Má podobu dvou propletených rukou z hrubě tesaného kamene, přičemž obě jsou pravé, aby bylo jasné, že jde o ruce dvou osob; kromě samotných rukou zde hraje roli i prázdný prostor mezi nimi.
Chodím se na ni dívat do Rodinova muzea a proto mě, samozřejmě, potěšilo, když jsem ji našla také na právě probíhající velké výstavě, která se koná v Grand Palais při příležitosti stého výročí sochařova úmrtí.


Výstava je propagována nejznámějším Rodinovým dílem, kterou je socha Myslitele. Na výstavě ji můžeme vidět nejen v sádrovém modelu v podobě, v jaké byla později odlita do bronzu, ale také v malém formátu tak, jak byla určená na vrcholek Brány pekel, kterou Rodin koncipoval jako vstupní portál do zamýšleného nového muzea dekorativního umění (které nakonec nebylo postaveno). I u ní došlo ke změně názvu oproti původnímu; představuje totiž Danta a Rodin ji nejdříve nazval Básník.Další Rodinovo nesmrtelné dílo s názvem Polibek

Výstava představuje nejen velkou část Rodinova díla, často v málokdy zpřístupněné podobě, ale dokumentuje také vliv, který měl Auguste Rodin na další epochu moderního sochařství. Velká část expozice je věnována právě dílům, které byly, nebo mohly být, Rodinem ovlivněny. Najdeme zde proto i díla Rodinových současníků nebo žáků, jako byli Aristide Maillol nebo Antoine Bourdelle, ale také mnoho dalších pozdějších sochařů a malířů, včetně Picassa, Matisse nebo Giacomettiho.Rodinovo torzo vedle Kráčejícího muže Alberta Giacomettiho a dole Myslitel v konfrontaci se sochou Georga Baselitze z roku 2009


Stejné torzo jako nahoře, ale tentokrát jako malý model,vystavený ve výšce na schodišti Grand PalaisVýstava připomíná také Rodinovu návštěvu Prahy v roce 1902, kterou zde popisuje celý jeden panel. Kromě bronzů Otakara Španiela, Otty Guttfreunda nebo Františka Simona je zde v jeho rámci představen i obraz s názvem Rodinova inspirace od Maxe Švabinského, který Rodin dostal při svém pražském pobytu darem od spolku Mánes.V průběhu výstavy byl také představen nový film, který o Rodinovi natočil režisér Jacques Doillon a ve kterém hraje hlavní roli Vincent Lindon. Doufejme, že přijde i nám.
Pokud jedete do Paříže v přštích několika týdnech, nenechte si výstavu ujít, než skončí. Je nejen možností vidět pohromadě velkou část Rodinova díla, ale současně i příležitostí prohlédnout si část nádherných secesních prostor Grand Palais.
Grand Palais
8. obvod, 3, avenue du Général Eisenhower
Otevřeno denně od 10 do 20 hod, ve středu, v pátek a v sobotu do 22 hod
Výstava se koná do 31. čevence 2017
Vstupné 14 eur, do 25 let 10 eur


Jak se tam dostat: metro Champs Elysées Clemenceau (linka 1 a 13) 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 10. července 2017 v 12:42 | Reagovat

To je síla !! Proč tam nejsem ? Zdravím. V.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 10. července 2017 v 22:56 | Reagovat

[1]: Tak ještě to stihnete... :-)

3 Věra Věra | E-mail | 11. července 2017 v 6:33 | Reagovat

To nestihnu. Mám před sebou svatbu.
ne svou

To nestihnu. Mám před sebou svatbu na Karlštejně..Tedy ne svou, ale své vnučky. To bude jistě také "síla".Zdravím. V.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama