Procházka kolem kostela Saint-Gervais Saint-Protais / Une balade autour de l´église Saint-Gervais Saint-Protais

7. června 2017 v 13:01 |  4. obvod
Přímo v srdci dolní části čtvrti Marais stojí kostel, zasvěcený dvěma svatým, Saint-Gervais a Saint-Protais. Za jeho venkovními gotickými zdmi leží jedno z mých nejoblíbenějších míst v Paříži, úzká ulička rue des Barres, která se ve svém závěru rozšiřuje a vytváří malé, směrem k Seině se svažující náměstíčko s několika kavárnami a restauracemi. Moc ráda sem chodím.


Přímo kolem jižních zdí kostela vede uzounká ulička, která se na noc pečlivě zamyká. Pod názvem Passage de Gantelet byla otevřena teprve v roce 2015 a tvoří průchod kolem kostelních zdí, z nichž v létě dlouho sálá teplo, a které tvoří celou jednu její stranu.


Na druhé straně uličky procházíme kolem zahrady, v níž nás za plotem překvapí tři vysoká kamenná gotická okna. Jejich původ a historii nikdo nedokázal přesně objasnit, ale podle některých pramenů by se mohlo jednat o pozůstatky původní pařížské radnice.

Okna stojí na zahradě komplexu budov, tvořících celý blok mezi rue des Barres, rue de l´Hôtel de Ville a rue de Brosse, ve kterém sídlí asociace Les compagnons du devoir, zabývající se výukou a výcvikem mládeže v tradičních mistrovských řemeslech, následovanou tím, čemu říkají "Tour de France" - tří až šestileté putování žáků po dílnách v celé Francii, na jehož konci jsou povinni vytvořit mistrovské dílo ve svém oboru. Asociace byla založená v roce 1901, ale svůj původ odvozuje až ke králi Šalamounovi a traduje se, že jejich původním znakem bylo kružítko a pravítko, který od nich převzali zednáři.
Asociace má ve Francii několik sídel. Jedno z těch pařížských se nachází právě v těchto místech s hlavním vchodem v rue de l´Hôtel de Ville.Hlavní vstup je lemován dřevořezbami, v kameni tesanými hesly asociace a mřížemi, tvořenými kovovými reliéfy. Jsou to všechno práce místních žáků. Další jsou k vidění společně se zajímavým historickým interiérem i uvnitř budovy a v její zahradě. Tam se tento blog zatím ještě nedostal, ale můžete si je prohlédnout na mém oblíbeném spřáteleném blogu Paris-bise-art. Místní jídelna je údajně přístupná i pro veřejnost, to ovšem teprve musím vyzkoušet.


Stejně jako tři gotická okna má tajemnou a neznámou historii i portál se slunečními hodinami, připojený k východní zdi sídla asociace, kde je tato krása obklopená kontejnery na odpadky a parkujícími auty.Rue des Barres je ve své první části tvořena starými hrázděnými domy, jejichž původ sahá často ještě do středověku. Nejpůvabnější je zde nároží s rue du Grenier-sur-l´Eau, kde sídlí mládežnický hostel jako levná varianta ubytování na skvělém místě přímo v centru města.
Při troše štěstí zde můžete potkat i v bleděmodrém oblečené jeptišky Klášterního bratrstva Jeruzalém, nového řádu, založeného před čtyřiceti lety, které tudy procházejí několikrát denně do kostela Saint-Gervais Saint-Protais, který jejich řád spravuje.No a pokud by vás dnešní procházka vyčerpala, ale nechtělo by se vám sedět za kostelem v kavárně, zkuste vynikající cukrárnu Aux merveilleux hned za rohem v rue François Miron, specializovanou na svůj vynález a neskutečnou dobrotu, kterou nevynechám nikdy, když jdu kolem.


4. obvod, rue des Barres a okolí


Jak se tam dostat: metro Hôtel de Ville (linka 1 a 11) nebo Pont Marie (linka 7)
 


Komentáře

1 Klementina Garsy Klementina Garsy | E-mail | 8. června 2017 v 9:36 | Reagovat

Kouzelne misto, ktere take milujeme.
Diky za nadherne fotky a komentare.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 8. června 2017 v 11:06 | Reagovat

[1]: A já děkuji za komentář :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama