Balenciaga v Musée Bourdelle

19. června 2017 v 13:15 |  Muzea a galerie
Z výstav, o kterých jsem mluvila v dubnu TADY, jsem si v květnu dala skoro všechny a opravdu stojí za to. Dnes začneme Bourdellovým muzeem na Montparnassu, které se mi líbí kdykoliv, natož teď, když jsou krásné Bourdellovy sochy zkombinované s modely módního návrháře Cristobala Balenciagy. Jako téma je to sice trochu nezvyklé, ale působivé.Bourdellovo muzeum bylo vybudováno v místech, kde stával jeho ateliér, a je věnováno jeho celoživotnímu dílu. Podrobně jsem psala o něm i o sochařově životě už před pěti lety TADY. Kromě nových výstavních prostor, soustředěných kolem malé zahrady lemované podloubím s arkádami z červených cihel, zde najdeme i jeho původní dřevěné ateliéry, obklopené druhou, zadní divoce rostoucí zahradou, připomínající, jak to v těchto místech Montparnassu kdysi vypadalo.Antoine Bourdelle byl žákem Augusta Rodina, v zahradě proto nechybí ani torzo, které svému učiteli vytvořil

Zahradě dominuje socha koně, která je jinak také součástí pomníku generála Alveara v Buenos Aires, který Bourdelle vytvořil na zakázku v roce 1913Hérakles je jednou z nejznámějších Bourdellových soch
Ateléry v zadní zahradě skrývají menší Bourdellova díla, především busty


Krátkodobé výstavy se většinou konají v pravém křídle areálu, do něhož se prochází úzkou verandou. Tady také začíná expozice Balenciagových modelů, působivě zkombinovaných s Bourdellovými díly.

Všechny vystavené modely jsou v černé barvě, ostatně výstava sama o sobě se jmenuje Oeuvre en noir, Dílo v černé. Balenciaga se údajně černou barvou vracel do svého španělského dětství, kdy byl touto barvou oblečení obklopen. Výstava se skládá ze tří částí, ta první, která se z prostor krátkodobé výstavy přelévá i do ostatních sálů, se jmenuje "Silueta a objemy", ta druhá Černá a světlo, a třetí Černá a barvy. O barvách tu ovšem nemůže být ani řeč, maximálně jde o kombinaci malé části bílé nebo světle růžové v podobě stužky, pásku, límce, drobné výšivky nebo vzorečku.Kromě přehlídkových modelů jsou zde vystaveny i běžně nositelné a nošené šaty a kabáty, které Balenciaga zhotovoval pro své bohaté zákaznice. Všechny jsou klasické, střízlivé, elegantní a nadčasové - přestože pocházejí většinou z 50. let minulého století, velká část z nich by se dala nosit i dnes.
Výstavu v prostorách muzeu uspořádalo Musée Galliera, které se specializuje na uchovávání cenného, výjimečného a něčím významného oblečení. Mimochodem, v tomto muzeu se momentálně koná další zajímavá výstava, týkající se oblečení, na kterou se brzy taky podíváme.
Musée Bourdelle
15. obvod, 18 rue Antoine Bourdelle

Otevřeno úterý až neděle od 10 do 18 hod
Vstupné 11 eur, do 26 let zdarma. V době, kdy se nekonají žádné krátkodobé výstavy, je vstup do stálých sbírek zdarma.


Jak se tam dostat: metro
Falguière (linka 12) nebo Montparnasse - Bienvenüe (linky 4, 6, 12 a 13) 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 19. června 2017 v 13:26 | Reagovat

No, to je nádhera ! Interiér, exteriér, modely...V.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 20. června 2017 v 21:49 | Reagovat

[1]: Děkuji. Je to tam krásné normálně, ale s tohle výstavou ještě víc.

3 StevePealo StevePealo | E-mail | Web | 26. dubna 2018 v 13:07 | Reagovat

https://stras-paysage.fr/ - Creation de jardin prive ou de particulier

Just wanted to say Hello!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama