Villa Savoye

24. května 2017 v 12:00 |  Kousek za městem
Charles-Édouard Jeanneret, Švýcar, který po svém příjezdu do Paříže přijal přezdívku Le Corbusier, zanechal v Paříži i jejím okolí celou řadu architektonických děl. Na většině z nich se podílel i jeho bratranec a spolupracovník Pierre Jeanneret a všechny jsou dnes památkově chráněny. Jednou z jeho nejvýznamnějších staveb, a to nejen v Paříži, ale v celém kontextu jeho díla, je Villa Savoye, postavená v letech 1928 - 1931. Stojí v městečku Poissy asi půlhodinu cesty z Paříže, kde architekt vytvořil venkovské sídlo pro bohatou rodinu Savoye, která sem jezdila trávit volný čas.

Le Corbusier při projektu uplatnil všech svých pět architektonických principů, které na svých dílech prosazoval - dům stojí na pilotech, které nechávají volné přízemí, půdorys je volný, členěný jen nenosnými příčkami, okna jsou pásová, průčelí volné a celý dům završuje plochá střecha se zahradou. Zdi jsou upraveny pohledovým betonem.
Viděla jsem už poměrně dost Le Corbusierových staveb, ale tato ční nad všemi. Je skutečně nádherná. Se svými hladkými bílými zdmi svítí uprostřed volné zatravněné plochy v zahradě a přesně podle toho, jak to architekt zamýšlel, nemůže být přehlédnuta jediným pohledem. Podle záměru architekta nabízí tak zvanou architektonickou promenádu, při níž užaslý návštěvník prochází mezi piloty ke vchodu do domu a po vstupu je okamžitě fascinován točitým schodištěm, s nímž souběžně stoupá na druhé straně domu i šikmá rampa. Ta končí až na obytné střešní terase, kde je z bíle omítnutých betonových půloblouků vykrouženo závětří.
Dmu jako osvobození architektury od detailu, nebo brutalismu, s oblibou používajícího pohledový beton.
ům na pilotech, které ponechají volné přízemí, volný

V přízemí najdeme prosklený vstup a vedlejší zelený půloblouk po pravé straně skrývá vjezd do garáže pro dva automobily. To byl v době, kdy automobilismus teprve začínal, neskutečný luxus.Na hlavní obývací pokoj navazuje rozlehlá terasa. Skleněný předěl mezi místností a volným prostorem se dal částečně odsunout.
Pásová okna s výhledem do přírody v jedné z ložnic. Okno kopírují vestavěné skříňky s hliníkovým povrchem, které se opakují i na jiných místech, například, jak je vidět dole, i v kuchyni.
Koupelna
Střešní terasa je napůl zarostlá zelení a prolíná se s obytnými prostory, kde jsou uplatněny důmyslné detaily, které obyvatelům usnadňovaly život. Na rampu, která nás na terasu přivedla, navazuje okno jako její pokračování a jako průhled do přírody.
Tady bych si, s dovolením, našla místečko na čtení
Z čisté bělosti všech zdí vyčnívá tento pokoj s modrou výmalbou, kde jsou vystaveny některé návrhy Le Corbusierova nábytku
Vlevo vstup, vpravo vrata garáže
Pohled od přístupové cesty
Celý areál je obehnán kamennou zdí. U vstupní brány na pozemek stojí domek zahradníka, který přesně kopíruje styl domu.

Pokud vám v Paříži zbyde volný půlden a už jste tam všechno viděli, určitě stojí za to se sem, do klidného městečka Poissy, za prohlídkou vily vydat.Poissy, 82 chemin de Vilier
Otevřeno denně kromě pondělí
leden-duben 10,00 - 17 00 hod
květen - srpen 10,00 - 18,00 hod
září - prosinec 19,00 - 17,00 hod
Vstupné 8 eur, do 25 let zdarma


Jak se tam dostat: RER A na konečnou Poissy, z nádraží autobusem 50 (směr La Coudraie) do stanice Villa Savoye
 


Komentáře

1 chair chair | E-mail | 24. května 2017 v 12:19 | Reagovat

Tiež by som si tam našla svoj kútik...

2 Věra Věra | E-mail | 24. května 2017 v 15:54 | Reagovat

No, to je síla! Krása! Dík. Snad někdy....V.

3 Marianna Marianna | E-mail | 27. května 2017 v 22:42 | Reagovat

Nie nie ja tam už vzhľadom na svoj vek a možnosti nikdy nepôjdem ale vďaka Vám som to videla a nesmierne ma to teší.Chodiť s Vami po Paríži - to je ono !!Ďakujem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama