Versailles - Velký Trianon / Grand Trianon

20. května 2017 v 12:00 |  Versailles
Návštěvník, který se vydá do Versailles, nesmí kromě zámku a zahrad vynechat v severozápadní části zámeckého parku skupinu budov, které obohacují areál o další půvaby. Je to především Velký Trianon, na který se dnes podíváme, ale také Vesnička Marie Antoinetty, kterou jsme tady měli už loni v létě, a malý Trianon, na který se podíváme někdy příště.Velký Trianon je se svojí zvláštní architekturou, inspirovanou italskými paláci, se sloupovím z růžového mramoru a porfyru a s bohatě zdobenými interiéry jednou z nejhezčích staveb v celém areálu. V roce 1687 ho nechal postavit Ludvík XIV. podle plánů svého oblíbeného arachitekta Julese Hardouina-Marsarta na místě, kde už předtím stával tzv. Porcelánový pavilon, kde se Ludvík XIV. skrýval před ruchem dvora se svojí milenkou Madame de Montespan.
Oproti tomu nový Velký Trianon sloužill spíše jeho rodinému životu. V době vlády jeho syna a následovníka Ludvíka XV. se z Velkého Trianonu stalo oblíbené místo královny Marie Leszczynské.
Sídlo si v dobách francouzského Císařství oblíbila i rakouská arcivévodkyně a maďarská a česká kněžna Marie-Louisa Rakouská z Habsburského rodu (a vnučka Marie Antoinetty), kterou v roce 1810 v rámci uzavření francouzsko-rakouského míru provdali za Napoleona. Císařovna obývala pravé křídlo zámečku, které je dodnes vybaveno v jejím stylu.
V levém křídle byl naopak vybudován v 60. letech minulého století prezidentský apartmán, který sloužil jak prezidentu de Gaullovi, tak i státním návštěvám.
Nejkrásnějším salónem v levém křídle je Zrcalový sál, jehož vzhled pochází ještě z dob Ludvíka XIV. Původní nábytek byl však rozprodán v době Francouzské revoluce, ten dnešní pochází z Napoleonovy doby.
Salóny císařovny Marie Louisy byly zařízeny v rudé barvě. Kromě salónu je zde i její ložnice.
Dobu krále Louise Philippa, který vládl v 1. polovině 19. století, ve Velkém Trianonu připomíná jeho byt, který zde byl také zachován, a který ohromuje zlatými potahy a polstrováním.
Součástí křídla, které obýval Napoleon s Marie-Louisou, je také tak zvaný Malachitový salón, kde císař vystavil dary, které dostal od ruského cara Alexandra I., a celá řada dalších salónů, sálů a ložnic.
Kromě rozlehlého zámeckého křídla, které Napoleon obýval s císařovnou, zde měl také malý pětipokojový byt, do kterého se uchýlil ještě před svatbou s rakouskou arcivévodkyní při svém příchodu do Versailles po rozchodu s předchozí manželkou, císařovnou Josefínou. Jeho nejoblíbenějším pokojem zde byl údajně tento Topografický salón, který mu sloužil současně jako knihovna, a který sousedil přímo s jeho ložnicí. Později byt využívaly Marie a Clémentine, dcery krále Louise-Philippa.
Kulatý hudební salón s krásnou mramorovou vykládanou podlahou býval prvním předpokojem Ludvíka XIV. Později zde bylo mezi okny instalováno malé pódium pro hudebníky, které dnes už neexistuje.
Nejkrásnější výhled na zahradu Velkého Trianonu se otvírá pod jónskými sloupy z růžového mramoru. Zahrada, upravená podle francouzského stylu, je plná obyčejných lučních květin. Navazuje na ni park. Po levé straně zahrady dosahuje pod vysokou balustrádu jedno z ramen Velkého kanálu, k němuž se však odtud, bohužel, nedá dostat přímo.

Celý areál velkého a Malého Trianonu a Vesničky Marie Antoinetty je od zámeckého parku oddělen plotem. Dovnitř se dá vstoupit pouze na určených místech, kde se současně prodává kumulovaná vstupenka do všech tří areálů za 12 eur, společně i se zámkem za 20 eur (v době, kdy nejsou pořádány hudební nebo vodní slavnosti), nebo za 27 eur v době hudebních či vodních slavností.
Další podrobnosti o vstupenkách a jejich koupi přes internet i informace a rady o tom, jak se dostat do Versailles, najdete TADY.
 


Komentáře

1 Milena Bémová Milena Bémová | 17. června 2017 v 20:09 | Reagovat

Velký dík za Váš blog-je úžasný.
S dovolením malá oprava.Ludvík XV
nebyl syn Ludvíka XIV,ale jeho pravnuk.
Marie Luisa nebyla vnučka Marie Antoinetty
nýbrž její praneteř.Děti MA žádné potomky
neměly.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama