Dům metalurgistů / La Maison des Métallos

12. května 2017 v 12:00 |  11. obvod
V roce 1881 byla na východním předměstí Paříže otevřena manufaktura na plechové hudební nástroje. O pár let později ji odkoupila už tehdy známá firma Couesnon, mimo jiné proslavený dodavatel hudebních nástrojů pro americké jazzmany, která zde působila až do hospodářské krize v roce 1929, kdy musela svoji výrobu omezit. Budova továrny se tak dostala do rukou odborářské organizace v kovohutnictví, která tady v rámci Lidové fronty z výnosu členských příspěvků zřídila tak zvaný Dům metalurgistů, zkráceně francouzsky La Maison des Métallos. Sídlo se stalo centrem odborářského dění v Paříži a současně podporovatelem levicových proudů. Po podpoře republikánského Španělska ve válce v roce 1937 se angažovalo v boji proti fašismu a později v akcích proti vietnamské a alžírské válce.
Po 2. světové válce činnost centra pokračovala se stále se zmenšující intenzitou až do roku 1997, kdy odboráři nakonec museli svoje sídlo prodat. Aby se nedostalo do rukou soukromých investorů, kteří by ho nenapravitelně zničili, odkoupila ho pařížská radnice, která zde po rozsáhlé rekonstrukci v roce 2007 otevřela kulturní centrum. Jeho součástí jsou i dvě volně přístupné kavárny, nic nám tedy nebrání se podívat za krásnou červeně natřenou kovanou bránu, která uzavírá komplex ze strany malého náměstí, které se před ním rozkládá.Z úzkého dvora vcházíme do vstupních prostor, ze kterých se sestupuje do suterénního divadelního sálu. Naproti vstupním dveřím vede schodiště do prvního patra s krásnou kovovou konstrukcí, kde na ochozu najdeme jednu z kaváren a naproti ní za dvojramenným schodištěm vysokou víceúčelovou halu, vytvořenou z prostor bývalé továrny. Ta však bývá přes den většinou uzavřená a nahlédnout (a fotit) můžeme jen přes skleněné dvěře.Druhá kavárna rozložila své stolky na nádvoří před hlavním vchodemNa náměstí před budovou stojí jedna z budovatelských soch z roku 1925. Jejím autorem je Jules Pendariès a znázorňuje dělníka při odpočinku - jen mu za ty roky někdo ukradl krumpáč, o který se původně opíral.
Když se rozhlédneme po náměstí, které tady tvoří rue Jean-Pierre Timbaud, najdeme v jeho okolí několik zajímavých domů. Ten vedlejší cihlový skrývá za vstupní mříží celou dlouhou řadu propojených dvorků.
Ulice se kousek výš vlévá do boulevardu de Belleville s jeho živým arabsko-čínským obyvatelstvem. Není divu, že tady kromě hezké typicky pařížské kavárny Cannibale najdeme i celou řadu arabských obchodů nejen s potravinami, ale i s oblečením, koberci, ale také literaturou.
Procházka, připomínající spíš Marrákeš než Paříž, nás přivede rovnou ke stanici metra Couronnes. Tady naše dnešní procházka končí.La Maison des Métallos
11. obvod, 94 rue Jean-Pierre Timbaud


Jak se tam dostat: metro Couronnes (linka 2) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama