Výstavy, které stojí za to / Expositions à voir absolument

28. dubna 2017 v 12:00 |  Události
Předesílám, že ani jednu z nich jsem zatím ještě neviděla. Minule mi na to vůbec nezbyl čas, jen jsem si u některých téměř v poklusu vyfotila poutače a nechávám to na květen. Každopádně podle mě každá z výstav, které vám chci doporučit, určitě za to stojí a kdybych bývala měla čas, šla bych na všechny s nadšením.Na výstavu fotografií Josefa Koudelky jsem se dokonce i vypravila, ale zaměstnanci Centre Pompidou ten den (jako už několikrát v předchozích dnech) zrovna stávkovali. Čas je ještě do 22. května a myslím, že Koudelkovy fotky za zastavení na tomto zvláštním místě stojí.
Centre Pompidou, 4. obvod, place Georges PompidouVýstava ke stému výročí úmrtí Augusta Rodina patří mezi ty, které člověk musí vidět, pokud má příležitost. Koná se v Grand Palais do 31. července a jsou na ní vystavena všechna Rodinova mistrovská díla. Sochy stokrát viděné v různých prostředích a při různých příležitostech, ale pořád přitažlivé. Nenechte si je ujít (no a kdo nechá, může je později vidět zase v Rodinovu muzeu).
Grand Palais, 8. obvod, 3 Avenue du Général EisenhowerVe stejném Grand Palais, jen o kus dál u jiného vchodu, se koná výstava s názvem Zahrada. Kurátoři na ní shromáždili obrazy známých malířů, kteří zobrazili ve svých dílech motiv zahrady. K vidění je Matisse, Monet, Cézanne, ale také Gustave Klimt a další. Výstava trvá do 24. července, takže mám snad šanci ji ještě stihnout. Kdo se přidá?
Grand Palais, 8. obvod, 3 Avenue du Général EisenhowerKdo by chtěl vědět víc o zajímavém programu Grand Palais, může se podívat tady. Pokud nestihnete ani Rodina, ani Zahradu, nemusíte být smutní, od 11. října až do 22. ledna příštího roku tady na vás bude čekat Paul Gauguin.V Muzeu moderního umění se momentálně koná výstava barevných děl německého malíře a sochaře Karla Appela. Bude trvat do 20. srpna a souběžně s ní zde od 19. května až do 5. listopadu poběží i výstava s názvem Medúza, šperky a tabu, která představí návrhy šperků od známých umělců, designerů a šperkařů minulosti i současnosti. Myslím, že to bude hodně zajímavé. Kdo pojede do Paříže až v létě nebo na podzim, má ještě větší štěstí, protože od 2. června do 29. října si může prohlédnout téměř dvě stě děl od trojice slavných malířů a sochařů Balthuse, Deraina a Giacomettiho. Tam, myslím, taky nutně potřebuji.
Musée d´Art moderne, 16. obvod, 11 avenue du Président WilsonCo si taky, prosím, nenechte ujít, jestli budete v Paříži, je výstava, na kterou můžete zajít až do 23. července do Musée du quai Branly. Kromě toho, že je to pár metrů od Eiffelovky a že moderní budova od Jeana Nouvela v hezké zahradě stojí sama o sobě za prohlédnutí, spojení mezi primitivním neevropským uměním a Picassovým dílem slibuje zajímavé zážitky.
Musée de quai Branly, 7. obvod, 37 quai BranlyKdyž už jsme u neevropského umění, Musée Guimet, které se zaměřuje na asijské umění, vystavuje až do 22. května japonská kimona. To také vypadá moc zajímavě, zvlášť když můžete výstavu doplnit prohlídkou malé japonské zahrady, která se v muzeu nachází.
Musée Guimet, 8. obvod, 6, place d'IénaDalším malým, ale o to zajímavějším muzeem je Musée Bourdelle. A další oblečení. Mezi sochami tohoto Rodinova žáka jsou až do 16. července vystaveny modely slavného módního návrháře Cristobalda Balenciagy. Výstava má název Odstíny černé a jak můžete vidět nahoře ve videu, je opravdu zaměřená především na Balenciagovy černé modely. Nezapomeňte, že kromě muzea jsou v zadní části areálu k vidění i staré Bourdellovy ateliéry.
Musée Bourdelle, 15. obvod, 18 rue Antoine Bourdelle
Kdo nezná malé muzeum v 7. obvodu, věnované dílu Aristida Maillola, bude možná překvapen jeho půvabem a zajímavými exponáty. Kromě stálé sbírky děl tohoto sochaře a malíře zde bývají k vidění krátkodobé výstavy a ta současná, která se koná až do 23. července, představuje sbírky Paula Rosenberga, sběratele umění, který v první polovině minulého století shromáždil díla moderních malířů jako Picasso, Matisse, Léger a dalších. Výstava se jmenuje 21 rue de la Boétie, jako odkaz na adresu Rosenbergovy galerie.
Musée Maillol, 7. obvod, 59-61 rue de GrenelleA jako poslední nesmím zapomenut na další kouzelné soukromé muzeum, kam se také chci podívat na současnou výstavu. V kouzelném paláci, v něž sídlí Musée Jacquemart-André, se do 10. července koná expozice ze sbírky současné španělské sběratelky Alicie Koplowitz. Výstava se jmenuje Od Zurbarána k Rothkovi. Mezi těmito dvěma protipóly ovšem leží ještě Tiepolo, Canaletto, Guardi a Goya, ale také Toulouse-Lautrec, Gauguin, Van Gogh, Picasso, Van Dongen nebo Modigliani. Zkrátka jak se dnes říká: "To chceš".
Musée Jacqumart André, 8. obvod, 158 boulevard Haussmann

Doufám, že vám, kteří máte v blízké době do Paříže namířeno, tento přehled pomůže ve volbě programu. Podle mě stojí za zhlédnutí úplně všechno, co jsem vyjmenovala.
 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 28. dubna 2017 v 12:21 | Reagovat

Skvělé tipy, zlobíte! Do Grand Palais jsem se vždy chtěl podívat no a můj oblíbenec Derain je též nepominutelný. Zrovna jsem poslal manželce odkaz, který víkend poletíme...

2 Bára Bára | 28. dubna 2017 v 15:55 | Reagovat

Super, díky. :) Letím na na konci června,  ale koukám, že by to chtělo i dříve. Budu se snažit. :D

3 Věra Věra | E-mail | 1. května 2017 v 14:27 | Reagovat

To je opravdu super nabídka ! Jen tam jet. V.

4 Michal Ptáček Michal Ptáček | 2. května 2017 v 13:16 | Reagovat

Takže letenky i ubytování zajištěné, v Grand Palais zvládneme i malířskou výstavu Jardins.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama