Nadace Jérôme Seydoux-Pathé / Fondation Jérôme Seydoux-Pathé

7. března 2017 v 13:10 |  13. obvod
Dnes se zastavíme u nenápadného domu v těsné blízkosti place de l´Italie. Je ovšem nenápadný jen na první pohled. Vklíněné mezi dva domy tady stojí nízké průčelí, zdobené nikou se sloupovím a reliéfy. Dům byl postaven pro potřeby divadla Théâtre des Gobelins v roce 1869 a výzdoba fasády, kde postava muže představuje divadelní drama a postava ženy komedii, byla tehdy svěřená mladému a neznámému studentu umělecké akademie. Jmenoval se Auguste Rodin.
V roce 1934 bylo divadlo přeměněno na kino s názvem Gaumont Gobelins-Rodin, pod kterým fungovalo až do roku 2003, kdy bylo zavřeno. V roce 2010 byla zahájena velká rekonstrukce pro potřeby filmové Nadace Jérôme Seydoux-Pathé, která sem přestěhovala svoje sbírky.


Přestože se mluví o rekonstrukci, šlo v podstatě o demolici původní stavby. Zachovaná byla pouze Rodinova fasáda, památkově chráněná od roku 1977. Za průčelím dnes najdeme do vnitrobloku vloženou skořápku podivuhodného tvaru, která zcela vyplňuje prostor. Jejím autorem je známý architekt Renzo Piano, který prostor přeměnil pro potřeby nadace.
Nadace byla založená v květnu 2006 jako výzkumné středisko pro všechny, kdo se zajímají o dějiny filmu, především pro historiky, vyučující a studenty. Nadace nese jméno filmové produkční společnosti Pathé, druhé nejstarší filmové společnosti ve Francii, založené v roce 1896. Její sbírky starých filmů, filmového materiálu, literatury, dokumentů a korespondence, ale také filmové techniky, tvoří základ sbírek nadace.
Od roku 1990 vlastní společnost Pathé bohatý průmyslník Jérôme Seydoux, jehož jméno se tak stalo součástí názvu nadace.Nová Pianova stavba má pět prosklených pater s celkem víc než 2200 m2 plochy. Jak je vidět na modelu stavby, který je zde také vystavený, má tvar zavinuté mušle se zvýrazněným dřevěným žebrovím, hliníkovou základnou a prosklenou protáhlou kupolí.


Přízemí budovy je zcela prosklené a vede na malou zahradu, ze které se dá pozorovat zadní část stavby. Přízemí je využíváno jako součást výstavních prostor. Při mé poslední návštěvě se tady konala výstava, věnovaná architektuře nového Justičního paláce, pro mě o to zajímavější, že jsem se shodou okolností na pokračující stavbu Justičního paláce byla podívat den předtím (a také jsme ji viděli TADY).Pohled ze zahradyV sídle nadace je zpřístupněná velká sbírka filmových přístrojů, od nejstarších kamer, které společnost Pathé používala k natáčení prvních filmů ještě na konci 19. století, přes projektory, které byly součástí její sítě kin, až po další filmová zařízení. To vše ozvláštňují staré filmové plakáty na stěnách, které ostatně najdeme v celé budově, včetně schodišť.
Nejstarší filmová kamera, ještě s klikou, společnosti Pathé z roku 1896


V posledním pátém patře se pod klenutou kupolí nacházejí pracovní a studijní prostory se sbírkami filmové literatury a časopisů.


Protažený tvar konstrukce přechází až o patro níž, kde kryje zasedací místnostV podzemí budovy jsou umístěn filmový sál, který nese jméno zakladatele filmové společnosti Charlese Pathé. Promítají se v něm především staré němé filmy z produkce společnosti Pathé, doprovázené stejně jako dřív pianistou. Hrát sem chodí studenti oboru klavírní improvizace pařížské konzervatoře.


Prostory nadace nejsou volně přístupné, s výjimkou výstavních místností v prvních dvou patrech. Je však možné přihlásit se na některou komentovanou prohlídku, která se koná v sobotu ve 12 hodin. Vstupenky se kupují až přímo na místě, je ovšem lepší, pro případ, že by byl velký zájem, se zde zastavit o pár dnů dřív a vstupenky si koupit předem (nebo přijít s předstihem).


Fondation Jérôme Seydoux-Pathé
13. obvod, 73 avenue des Gobelins


Jak se tam dostat: metro Place d´Italie (linka 5, 6 a 7) nebo Les Gobelins (linka 7)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama