Dvůr U zlaté hvězdy / Cour de l´Étoile d´Or

13. března 2017 v 12:00 |  11. obvod
Ve čtvrti na východ od place de la Bastille najdeme celou řadu dvorů, na kterých dřív sídlily malé dílny, hlavně nabytkářské, ale také zde bydleli dělníci, kteří v dílnách pracovali. Jedním z těchto dvorů, které dodnes zůstaly ve skoro stejné podobě, jen se zde změnilo osazenstvo a místo chudých dělníků tady bydlí šťastlivci, kteří si bydlení na tak malebném místě mohou dovolit, je Dvůr U zlaté hvězdy, na který se podíváme dnes.
Dispozice skupiny domů se dvorem pochází už z 18. století. Vlastně to není jeden dvůr, ale dva, propojené krátkým průchodem. Na zdi domu, kterým probíhá průchod, najdeme nejen starý vybledlý reklamní nápis, ale také napůl zašlé sluneční hodiny.
Na prvním dvoře stojí v zeleni pár nízkých domků, zatímco ten druhý, zadní dvůr je lemovaný po levé straně vysokou zdí několikapatrového starého nájemního domu.
Dvůr si zahrál i v několika filmech. Tím, který tady chci připomenout, je romantický americký film Před soumrakem (Before sunset), ve kterém hrál Ethan Hawke a krásná francouzská herečka Julie Delpy. Ta ve filmu bydlela právě tady na zadním dvoře. Však se na to podívejte.


Film byl natočený v roce 2004, ale od té doby se tady nic nezměnilo. I ten mourovatý kocour vám, stejně jako hlavní hrdince, přijde naproti.Dvůr je soukromý a i když nikdo ve vstupu nebrání, vrata z ulice zůstávají většinu času zavřená. Pokud se vám je podaří najít dokořán, určitě stojí za to do tohoto klidného ostrova uprostřed tak hektické čtvrti aspoň nakouknout.


11. obvod, 75 rue du Faubourg-Saint-Antoine


 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama