Bernard Buffet - Retrospektiva / Retrospective

24. února 2017 v 12:00
O dvou výstavách malíře Bernarda Buffeta, které se na rozhraní loňského a letošního roku konají v Paříži, jsem se už zminovala v prosincovém článku TADY. Zatímco ta menší výstavě, která je pořádaná v Musée de Montmartre, zahrnuje především portréty, zátiší a obrazy Paříže, na druhé výstavě, která se koná v Muzeu moderního umění, najdeme v rámci retrospektivy malířova díla velký a podrobný výběr ze všech jeho malířských období.Bernard Buffet se narodil 10. července 1928 a už v devatenácti letech měl první výstavu. Už tehdy od něj stát koupil první obraz a jeho úspěchy se začaly téměř okamžitě množit. Už tehdy si vybudoval svůj typický expresionistický styl, který se dá lehce rozpoznat podle ostrých hran a černých linií. Od svých dvaceti let hodně vystavoval a hodně prodával a tak to zůstalo po celý jeho život.Buffet maloval v průběhu svého života celou řadu témat, od portrétů vlastních i cizích, přes zátiší, městskou krajinu, obrazy, inspirované Biblí, mytologií a literaturou, přes zvířata, cirkusové klauny, ale také hrůzy války a jiné děsivé obrazy. Zabýval se také ilustracemi a grafikou. Na výstavě je každé z těchto období bohatě zastoupeno a zdokumentováno a my si je tady jen ve stručnosti projdeme.


Vlastní portrér, 1949Ateliér, 1947Zátiší, 1952Klaun s trombónem, 1955Akrobati, 1955Hrůzy války: zastřelení, 1954Vpředu Beran, 1960, vzadu Ptáci, 1959Obálka časpisu Stern, Muž roku: Mao, 1965Ke konci svého života maloval Buffet faktaskní obrazy, mnohem pestřejší než ty z prvních období. Zachycoval na nich zvláštní scény, jako například bláznivé ženy nebo řadu hlav, stažených z kůže. S postupující nemocí (trpěl Parkinsonovou chorobou) byly jeho obrazy čím dál děsivější. Zemřel 4. října 1999.Hlava stažená z kůže, 1964Nevěsta, 1970 (výřez)Dantovo peklo, 1976Kostel v Pontoise, 1976, jako důkaz, že Buffet nemaloval jen hrozivé předstady Dantova peklaDvacet tisíc mil pod mořem: obří chobotnice, 1989, dole autor s obrazem


Hudební klauni a zpěvačka, 1991Bernard Buffet ve svém ateliéru v roce 1998Muzeum moderního umění stojí za návštěvu samo o sobě. Jednak pro svoje sbírky, které jsou víc než bohaté a které vás vtáíhnou a nejméně půl dne nepustí, ale také kvůli svému umístění - z jeho terasy, kde se hlavně v létě příjemně sedí pod slunečníky kavárny, je krásný výhled přímo na Eiffelovku, a art-déco výzdoba prostoru mezi muzeem a Seinou, kterému dominuje socha Apollóna, by stála za samostatnou prohlídku (ano, někdy ji udělám).
V tom velkém množství výstav a dalších kulturních akcí, které se v Paříži konají, tato výstava určitě stojí za to. Jediný problém je, že jsem s článkem trochu zaspala, protože výstava končí už tuto neděli. Tak aspoň ti, kteří jsou teď v Paříži, se na ni ještě rychle mohou vydat.


Musée des Arts modernes
16. obvod, 11 avenue du Président Wilson
otevřeno denně kromě pondělí a svátků od 10.00 do 18.00, ve čtvrtek do 21.00
vstup do stálých sbírek zdarma, krátkodobé výstavy 12 eur
www.mam.paris.fr

Jak se tam dostat: metro Alma-Marceau nebo Iéna (linka 9) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama