Irská kolej / Collège des Irlandais

29. ledna 2017 v 12:00 |  5. obvod
Na jih od Panthéonu ve čtvrti, v níž leží nejrůznější školy, fakulty, koleje, ale také výzkumné ústavy a podobné instituce, najdeme také bývalou kolej irských mnichů a studentů. Ti přicházeli do Francie už v druhé polovině 16. století na útěku před vrcholící protireformací a restrikcemi, bránícími vzdělávání katolíků.
V 18. století už existovaly irské koleje ve všech významných evropských univerzitních městech (v Praze sídlila na začátku dnešní Hybernské ulice, která ostatně dostala své jméno podle latinského názvu pro Irsko Hibernia), ta pařížská byla ale ze všech největší a nejvýznamnější.
Kolej původně sídlila v rue des Carmes, zatímco toto svoje sídlo, do kterého se dnes podíváme, její představitelé zakoupili a zrekonstruovali až v roce 1769. Tehdy také vzniklo nové křídlo a kaple, bohužel studenti si ji užili pouze krátce, protože francouzská revoluce je už v roce 1793 vyhnala, zničila jejich cennou knihovnu a budovu zkonfiskovala. Kolej byla obnovena až na základě Napoleonova dekretu v roce 1805, kdy se však musela spojit i s tou anglickou a skotskou.Už z ulice nás přiláká irský znak nad mohutnými modrými vstupními vraty. Kolej v těchto historických prostorách fungovala s přestávkou francouzsko-pruské války, kdy zde byl zřízen lazaret, prakticky až do 2. světové války, po níž sloužila americké armádě jako útočiště pro osoby, které žádaly o americké občanství. Později se zde usadil polský seminář, složený z těch, kteří přežili Dachau, který zde působil až do roku 1997. Několikrát zde v té době také pobýval Karol Wojtyla, budoucí papež Jan Pavel II.
Po velké rekonstrukci budov se zde v roce 2002 usadilo irské kulturní středisko (jako jediné irské kulturní centrum na světě). Díky tomu je možné budovy navštívit v rámci některých kulturních akcí nebo při Dnech evropského dědictví. Mimo to je běžně možné si prohlédnout alespoň přilehlou kapli, zasvěcenou - jak jinak - svatému Patrickovi, a hezké nádvoří.
Připomínka polské přítomnostiJasná zelená irská národní barva nesmí chybět ani ve svatostánku

Pokud byste byli v Paříži 17. března, kdy slaví svátek sv. Patrick, zkuste se do těchto míst vypravit, oslavy tady prý bývají dost sympatické.5. obvod, 5 rue des Irlandais
Otevřeno od úterý do pátku od 14 do 18 hod, v neděli v poledne je otevřena kaple na mši. 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama