Vánoční trhy - Marchés de Noël

13. prosince 2016 v 12:00 |  Události
Vánoční trhy přitahují do centra města davy Pařížanů i turistů, kteří se sem před Vánoci sjíždějí (přitahují ovšem taky místní i zahraniční kapsáře, ale to už je jiná kapitola). Stovky stánků v celém městě se doslova prohýbají pod jídlem - kromě toho, které si tady můžete koupit do ruky a na místě sníst, si můžete nakoupit i různé regionální lahůdky na vánoční stůl. Do Paříže se sjíždějí farmáři a nabízejí svoje výrobky, ať už to jsou různé sladkosti, perník, klobásky, šunky, sýry, vína, cider nebo foie gras, které je tradiční vánoční pochoutkou.
Patří to k tradici, projít se kolem zářivě nasvícených stánků, koupit si kornout pečených kaštanů, svařák a něco dobrého sladkého, co vám zalepí pusu i ruce. Z toho posledního hlediska jsou zde oblíbená tzv. pomme d´amour, jablka lásky, což je na tyčce napíchnuté jablko, obalené v červeném karamelu. Jak asi člověk vypadá, když takové jablko okusuje na uilci, si dokážete představit. Místo našich všudypřítomných trdelníků tady pro změnu prodávají "chichi" - smažené krucánky z koblihového těsta, slané a sladké palačinky, turecký med a spoustu dalších pochoutek.
Samozřejmě ani tady nechybí stánky s cetkami, šálami a šátky, bižuterií, různými suvenýry, řemeslně vyráběnými mýdly, marmeládami, sušenými bylinkami a kdo ví, čím vším ještě.

Ten nejznámější pařížský vánoční trh se tradičně koná v dolní části Champs Elysées. Je ovšem také nejturističtější a nejkomerčnější - kromě všeho, co přikazuje tradice, tady najdete i malé kluziště, kolotoče a skluzavky pro děti a spoustu dalších věcí, které často nemají s Vánocemi nic společného.
Na ty ostatní, včetně doby jejich trvání, se podíváme dole.


Champs Elysées
- do 8. ledna 2017


Můj oblíbený u kostela Saint-Germain des Prés, boulevard Saint-Germain. Do 31. prosince 2016.


Monparnasse. Přímo před nádražím a pod montparnasským věžákem. Do 31. prosince 2016.


Notre-Dame. V parku square Viviani. Do 25. prosince 2016.Pod Eiffelovkou, quai Branly. Do 3. ledna 2017.


Place Saint-Sulpice. Do 24. prosince 2016.


Montmartre, u metra Abbesses. Do 3. ledna 2017.


Největším vánočním trhem v celém pařížském kraji je ten, který se koná v La Défense na prostranství před Grande Arche. Fotky nemám, nikdy jsem tam nebyla.
Hezký alsaský trh najdete před nádražím Gare de l´Est (do 16. prosince 2016) nebo před Gare Saint-Lazare (do 31. prosince 2016). Další zajímavý trh se koná na place d´Italie (do 31. prosince 2016).
Pro děti by měl být přitažlivý ten, který se koná na okraji Boulogneského lesa v Jardin d´Acclimatation (do 31. prosince 2016).
A nakonec letošní novinkou je trh, který najdete u Invalidovny přímo před vchodem do katedrály sv. Ludvíka.

Na některé v menších čtvrtích jsem možná zapomněla, ale v každém případě na vánoční stánky narazíte na každém běžném tržišti nebo na obchodních pěších zónách. Někde se konají i kratší týdenní nebo jen víkendové trhy; ty nepotravinářské najdete i v různých kulturních střediscích nebo v nákupních centrech.

Předvánoční zábavy, včetně tradičního kluziště pod Eiffelovkou nebo před radnicí, najdete v Paříži i v této, tak trochu méně bezpečné době, pořád dost. Pařížané se nebojí a zábavu si rozhodně vzít nenechají.
 


Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 13. prosince 2016 v 12:55 | Reagovat

No, byla jsem v Paříži 26.11., což byla sobota bronzového adventního víkendu. Večer jsem se vydala po Champs Elysées směrem k trhům (můj cíl byla jistá zastávka metra, teď asi uprostřed těch trhů, ale chtěla jsem se k ní tudy projít, protože jsem ještě neměla tu příležitost doposud). Přišlo mi to všechno naprosto šílený! Ty davy lidí, který vlastně člověk musí sledovat, protože se z toho nemůže utrhnout.. Obešla jsem lehce i pár stánků, ale teda maximálně otrávená. :) Ale ozdobený je to všechno moc krásně, u těch trhů na mě udělaly značný dojem ty lasery, co míří k nebi a potom "padají" k zemi jako kdyby padala nějaká střecha.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama