Porte de Saint-Cloud

6. prosince 2016 v 12:00 |  16. obvod
Po posledních toulkách v centru města a na jiných známých místech, na které jsem vás pozvala v minulých příspěvcích, se dnes vydáme daleko od centra, skoro až na konečnou metra devítky, které má tady, na jihozápadním okraji města, stanici na rozlehlém náměstí, které vzniklo po zboření bastionů městských hradeb v roce 1928. Střed náměstí dnes vyplňují dvě fontány, kterým sice už dlouho chybí voda a nutně potřebují rekonstrukci, ale i přesto jsou natolik zajímavé, abychom se u nich zastavili.Fontány uprostřed bazénů, ke kterým se sestupuje po několika schodech, mají tvar válců, vysokých 10 metrů a o průměru 4 metry. Jeden z nich má symbolizovat Paříž, druhý Seinu. Jsou pokryty basreliéfy, které představují na jednom sloupu městský a na druhém venkovský život. Jejich autorem je sochař Paul Landowski (ten je také autorem, například, obrovské sochy Krista v Rio de Janeiro), který je vytvořil v roce 1936 pro příležitost Mezinárodní výstavy umění a techniky, jejíž jedna část, věnovaná sportu a lovu, byla umístěná právě tady na náměstí.


Jako kdyby nestačil celkový špatný stav památky, ještě se tady musel vyřádit nějaký vandalMedailony ve spodní části fontány, ze kterých by měla tryskat voda, představují částečně galantní scény mezi Pierrotem a Colombinou a částečně mají zvířecí motivy

Součástí náměstí je i moderní kostel Sainte-Jeanne de Chantal, který byl dokončený v roce 1966, jehož vysoká hranolová věž se tyčí na severní straně náměstí. Kostel je uvnitř moderně vybavený a nijak mě neuchvátil, dokonce zjišťuji, že nemám ani žádnou fotografii interiéru.

Mnohem víc mě zajímal parčík, který se nachází za kostelem uprostřed malého náměstí, jehož název, i když zkomolený, napovídá, že se tady spojuje francouzská historie s tou naší


Štefánik studoval v Paříži od roku 1904 astronomii a poté působil na observatoři v Meudonu poblíž Paříže. Pamětní deska připomíná nejen jeho práci v astronomii, ale také jeho diplomatickou a vědeckou činnost, kdy jako francouzský občan pracoval pro francouzskou vládu na mnoha působištích ve Francii i v zahraničí.
Kromě této pamětní desky stojí přímo v Meudonu i jeho socha.Autorem desky je slovenský sochař a medailista William Schiffer

Okolí Porte de Sainte-Cloud skrývá spoustu dalších půvabných koutů - pro milovníky morbidity je tady hned za rohem auteilský hřbitov, pro ty, kdo se rádi jen tak toulají, zase zelení zarostlé úzké uličky a malebné domy, najdete tady i několik dalších malých a zvláštních kostelů.
Někdy budu muset probrat ty spousty fotek, které jsem tady v minulosti nafotila, a nalákat vás na procházku i v této turisty nedotčené části města.Jak se tam dostat: metro Porte Saint-Cloud (linka 9)


 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 6. prosince 2016 v 12:30 | Reagovat

Tak to je pro mne něco neznámého. To znamená,že se budu muset do Paříže zase vypravit, pokud budou síly a zdravV.í sloužit.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 7. prosince 2016 v 17:24 | Reagovat

[1]: To určitě musíte, těch zajímavých věcí je tam ještě tolik ... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama