Národní knihovna / Bibliothèque nationale

28. prosince 2016 v 12:19 |  2. obvod
Kromě nového sídla, postaveného v roce 1996 v éře prezidenta Mitterranda v podobě čtyř otevřených knih na břehu Seiny, má Francouzská národní knihovna také původní sídlo, nesoucí jméno kardinála Richelieua, ve 2. obvodu. Komplex budov, který zde zabírá celý blok, pochází ze 17. století a právě prochází důkladnou rekonstrukcí, která bude trvat až do roku 2019. Loňské Dny evropského dědictví byly na delší dobu poslední příležitostí, jak se podívat dovnitř.


Na nádvoří už tehdy stály stavební buňky, takže zvenku se knihovna moc fotit nedala. Naštěstí uvnitř bylo ještě vše při starém.Knihovna se skládá ze dvou starých paláců - Hôtel de Nevers z roku 1646 a Hôtel Tubeuf z roku 1635. Ty sloužily jako původní sídlo královské knihovny a v roce 1868 byly doplněny novou budovou, kterou postavil architekt Henri Labrouste. V ní byla v roce 1936 vytvořená ohromná oválná čítárna, která je dnes jejím symbolem. Právě k ní vede široké čestné schodiště.
Podle některých informací by po rekonstrukci mělo být schodiště nahrazeno moderní přístupovou rampou; projekt mi připadá ale tak nesmyslný, že se mu zdráhám uvěřit.Na vrcholku schodiště stojí sádrový originál sochy Voltaira, sedícího v křesle. Autorem sochy je Jean-Antoine Houdon, který sochu postavil na mohutný sokl. Právě v něm je od roku 1864 umístěno Voltairovo srdce, zatimco tělo, nebo lépe řečeno to, co z něj po několika exhumacich zbylo, je uloženo v Panthéonu.Oválná čítárna s částečně prosklenou střechou má opravdu impozantní rozměry


Při Dnech evropského dědictví byly knížky - asi pro jistotu - před návštěvníky chráněny sítí


Další prostory a čítárna Mazarin v jednom ze starých křídel knihovny...

Knihovna pořádá ze svých bohatých sbírek i krátkodobé výstavy; ta, kterou jsem tam tehdy viděla, se týkala starověkého Řecka a památek, dochovaných z té doby. Krátkodobé výstavy jsou současně příležitostí, jak se podívat dovnitř knihovny. Po jejím otevření po rekonstrukci toho určitě ještě využiju.Kromě početných literárních svazků má knihovna taky sbírky divadelní literatury i kostýmy, kabinet medailí a další zajímavé sbírky.
Bibliothèque nationale française
2. obvod, 5 rue Vivienne
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama