Klášter des Billettes / Cloître des Billettes

21. prosince 2016 v 12:00 |  4. obvod
Středověké památky v Paříži byly většinou zničeny při novověkých přestavbách a z původních staveb jich moc nezbylo. Jednou z mála výjimek je klášter, na jehož dvůr se dnes podíváme. Jak už to u takové památky bývá, jeho historie je dlouhá a spletitá.Podle pověsti stával ve 13. století na místě dnešního kláštera dům žida Jonathase, který se o Velikonocích roku 1290 dopustil profanace hostie tím, že ji nejdříve rozřízl nožem, přičemž hostie začala krvácet, a potom ji hodil do hrnce s vařící vodou, z něhož odletěla. To bylo považováno za zázrak a místo se stalo cílem poutníků, samozřejmě až potom, co byl Jonathas za svůj čin upálen a co byl jeho dům zabaven ve prospěch krále Filipa Sličného.
V roce 1294 byla na místě toho "zázraku" postavena kaple, která později připadla novému mnišskému řádu Panny Marie Slitovné, kterému se podle škapulíře, který byl součástí oděvu, říkalo "Billettes".
Řád díky nekonečným procesím zbohatl tak, že si mohl nechat postavit nejen nový kostel, ale i klášter s mohutným klenutým ambitem kolem rajského dvora. Je to tentýž rajský dvůr, který dodnes najdeme na stejném místě.
Na začátku 17. století byl kostel s klášterem převzat řádem Karmelitánů, kteří se v roce 1742 rozhodli strhnout středověký kostel a postavit nový v tehdy módním neoklasicistním stylu. Ten od roku 1812 patří protestantské luteránské církvi.
Změny se naštěstí nedotkly kláštera, který poté, co byl po francouzské revoluci zabaven církvi, byl sice nejdříve prodán, ale později přešel do vlastnictví státu a po rekonstrukci v 19. století se stal sídlem školy.
Nádvoří s křížovou chodbou dnes slouží k různým výstavám, které jsou pro veřejnost i příležitostí, jak se do těchto prostor podívat.


My jsme využili prodejní výstavy řemeslného nábytku z Himálají, která se tady konala v listopadu. Příležitostí k návštěvě je však v průběhu roku poměrně dost.

Cloître des Billettes
1. obvod, 24 rue des Archives


Jak se tam dostat: metro Hôtel de Ville (linka 1 a 11)
 


Komentáře

1 goldfly goldfly | E-mail | 21. prosince 2016 v 17:48 | Reagovat

Tak to je moc pekne, dekuji za informaci:-)

2 HANA HANA | 22. prosince 2016 v 12:05 | Reagovat

Krásné vánoce, krásný Nový rok všem! :-)
A velký dík za váš blog.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. prosince 2016 v 2:05 | Reagovat

[1]: Já děkuji za návštěvu a komentář :-)

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. prosince 2016 v 2:06 | Reagovat

[2]: Také přeji hezké Vánoce a šťastný rok 2017 a děkuji za Vaše návštěvy tady na blogu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama