Hřbitov Kalvárie / Cimetière du Calvaire

15. prosince 2016 v 13:00 |  18. obvod
Ve stínu věží Sacré-Coeur a zdí kostela Saint-Pierre na Montmartru se skrývá nejmenší a také nejstarší pařížský hřbitov. Jeho počátky sahají oficiálně do roku 1688, ale už předtím na tomto místě existovalo pohřebiště z doby merovejské dynastie.
Kromě toho má hřbitov ještě jednu zvláštnost - je jedním ze dvou posledních pařížských hřbitovů, které zůstaly zachovány v blízkosti farního kostela.Hřbitov byl kompletně zničen v době francouzské revoluce, protože spadal pod královské benediktýnské opatství, které revolucionářům zvlášť leželo v žaludku (takže se neštítili ani veřejné popravy více než devadesátileté hluché a slepé abatyše, kterou obvinili ze spiknutí proti revoluci).
Po revoluci byl hřbitov obnoven a znovu se na něm začalo pohřbívat; to však skončilo v roce 1823, kdy byl zavřen, protože byl zcela zaplněný. Do stávajících hrobek zde mohli být ukládáni už jen příbuzní pohřbených. Těmi byli především bohatí měšťané z "dolního Montmartru" (tj. dnešního 9. obvodu), ale také někteří obyvatelé chudého "horního Montmartru", především mlynáři, kterých tu v té době ve větrných mlýnech působilo velké množství.Svůj název, odvolávající se na Kalvárii, dostal hřbitov podle tří křížů s ukřižovaným Ježíšem (a dvěma lotry po pravici a levici), které jsou umístěny v malém parčíku, který na hřbitov navazuje a který z druhé strany můžeme vidět za zdí naproti levé straně Sacré-Coeur.Jedna z největších a také nejlépe zachovaných hrobek patří mlynářské rodině Debray, která vlastnila mlýn Moulin de la Galette (přeměněný později na slavnou tančírnu, kterou malovalo mnoho malířů konce 19. století). Tradiční rodinné povolání vyčteme z makety mlýna, která je umístěná na vrcholku náhrobku.


Podle průvodce, který nás hřbitovem provázel, každé jméno, které čteme na náhrobcích, je dnes známé a slavné, mně však až na výjimky většina z nich nic neříkala. Jednou z těch výjimek je třeba admirál Bougainville, cestovatel, dobrodruh a také botanik, jehož jméno zůstalo zachováno v názvu rostliny, kterou objevil. Jeho tělo je pohřbeno v Panthéonu, tady na hřbitově je uloženo pouze jeho srdce.
Dalším z těch, kdo zde byli pohřbeni, byl také sochař Jean-Baptiste Pigalle, jeho hrob se však nezachoval.
Na hřbitov vedou z prostoru před kostelem Saint-Pierre těžké bronzové dveře, které vytvořil současný italský sochař Tommaso Gismondi (společně s dveřmi do kostela).

Hřbitov není běžně přístupný, pro veřejnost se otvírá jeden jediný den v roce a to 1. listopadu, někdy také ve Dny evropského dědictví.


18. obvod, 2 rue de Mont-Cenis


Jak se tam dostat: metro Abbesses (linka 5)
 


Komentáře

1 chair chair | E-mail | 17. prosince 2016 v 0:49 | Reagovat

Veľmi-veľmi zaujímavé.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama