Bernard Buffet na Montmartru / Bernard Buffet à Montmartre

3. prosince 2016 v 12:00 |  Muzea a galerie
Bernard Buffet je jeden z mála francouzských malířů, který se narodil přímo na Montmartru. Přestože letos není žádné jeho výročí (narodil se v roce 1928 a zemřel v roce 1999), v Paříži se momentálně konají rovnou dvě jeho výstavy - ta hlavní v Muzeu moderního umění, které má ve sbírkách velkou kolekci jeho děl, ta o něco menší, ale pořád ještě dost bohatá, v Musée de Montmartre. To nám nabízí nejen průřez jeho tvorbou do samých začátků až do posledních let, uspořádaný podle námětů, které maloval, ale také spoustu fotografií a dokumentů z jeho života.
Právě na tuto druhou výstavu s názvem Intimement (Intimně) se dnes spolu podíváme.

Bernard Buffet maloval širokou škálu témat - od portrétů a figur přes zátiší, květiny, krajiny a město (hlavně Paříž), náboženské motivy, až po návrhy divadelních dekorací a ilustrace knih.

Pokročilí znalci Paříže určitě poznají nahoře růžový domek na rohu rue Abrevoir, dole Moulin de la Galette a úplně dole place des Vosges

Z výstavy v Muzeu moderního umění zatím jen fotografie plakátu jako pozvánka, kdybyste se tam chtěli vypravit. Na obsah dojde jindy.Výstava je v Musée de Montmartre umístěná v nově zrekonstruované budově, jejíž součástí je i byt s ateliérem, v němž žila modelka a malířka Susanne Valadon a její syn Maurice Utrillo. Od loňského otevření ateliéru jsem tady byla tolikrát, že bych si tady už mohla nechat bačkory (a možná i kartáček na zuby). Celé muzeum, včetně původní staré budovy se stálou expozicí o montmartreské bohémě, je pro mě srdeční záležitost, stejně jako tři Renoirovy zahrady, uprostřed kterých budovy stojí, a také poslední montmartreský vinohrad, se kterým sousedí.Výstava je otevřená do 3. března 2017, expozice v Muzeu moderního umění do 26. února 2017.


Musée de Montmartre
18. obvod, 12 rue Cortot

Otevřeno denně 10 - 18 hod (v letní sezóně do 19 hod)
Vstupné 11 eur (platí do všech prostor muzea)
Jak se tam dostat: metro Lamarck Caulaincourt (linka 12)


 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 3. prosince 2016 v 15:28 | Reagovat

No, to je pěkné! Dík za zajímavost.V.

2 Michal Ptáček Michal Ptáček | 5. prosince 2016 v 13:12 | Reagovat

No tak my už příště do tohoto muzea konečně zajdeme! I když tam asi nebudou ty Buffetovy obrázky, které se mi moc líbí (a dříve jsem o něm nevěděl).

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 7. prosince 2016 v 17:30 | Reagovat

[2]: Vy jste tam ještě nebyli? V mém nejoblíbenějším muzeu? :-) Až pojedete do Paříže příště, tak tam bude určitě nějaká jiná zajímavá výstava, od té doby, co má muzeum novou správu, je tam jedna zajímavost za druhou.
A Buffeta najdete ve stálých sbírkách Muzea moderního umění, vstup zdarma.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama