Urbex u komunistů / Urbex chez les communistes

24. listopadu 2016 v 14:00 |  Muzea a galerie
O zajímavé budově sídla francouzské komunistické strany jsem tady v minulosti sice už psala, viděli jsme ji však tehdy jen zvenku. Jejím autorem je slavný brazilský architekt Oscar Niemeyer, autor koncepce hlavního brazilského města Brasilia a spousty dalších významných budov nejen v Latinské Americe, ale v celém světě. Jako silně levicově orientovaný navrhl na objednávku sídlo pro francouzské komunisty, které leží v 19. obvodu nedaleko kanálu Saint-Martin a svými netypickými křivkami vzbuzuje zájem.
Hlavní budova má tvar písmene S a její průčelí, které je tvořeno kouřovým skly, slouží jako pozadí pro bílou kupoli, která před ní vystupuje ze země na povrch. Pod ní se skrývají podzemní prostory, ve kterých je umístěný hlavní zasedací sál. Na rozdíl od hlavní budovy, která byla otevřená v roce 1971, zasedací sál byl dokončený až v roce 1980.
Od roku 2007 je budova zapsána na seznamu památek.


V rámci Dnů evropského dědictví a při příležitosti krátkodobých výstav je obvykle možné budovu navštívit; to jsem sice měla už dávno v plánu, ale ještě nikdy to nevyšlo. Proto jsem uvítala současnou výstavu fotografií urbexu, která se koná v předsálí zasedacího sálu.
Slovem urbex jsou označovány fotografie zajímavých opuštěných míst, zdevastovaných a často vybydlených. Cennější jsou ovšem ty, na kterých běžel čas v místech, která zdánlivě vypadají jako opuštěná před pár dny a kde zůstaly zachovány prvky dřívějšího života.
Právě takové fotografie nafotili američtí fotografové na různých místech v Evropě - jedná se především o různá místa v Itálii, Francii, Belgii, Německu nebo Polsku - zámečky, kostely, kaple, ale také továrny nebo stadiony, hřiště či zábavní parky.
Už jenom ty fotografie, které jsou tady prezentovány v hodně velkých formátech, aby ta destrukce opravdu vynikla, stojí za to.


Stejně jako u některých dalších výstav, i tady ovšem dostaneme balení 1 + 1 zdarma. Tím, co tady najdeme zdarma, je možnost prohlídky zasedacího sálu komunistického sídla. Ten vystupuje uprostřed předsálí jako obrovský řopík, jehož zakulacený vrcholek vykukuje venku před budovou nad terén.
Uvnitř je sál pokryt tisíci bílých plastových lístků, které visí ze zdí a rozptylují světlo. Sedadla jsou uspořádána do oblouků a orientována k pódiu se stolem, potaženým - jak jinak - červeným plátnem. Celý sál je jinak strohý, nenajdeme tady žádnou jinou výzdobu.
Výstava trvá do 18. prosince 2016. Pokud plánujete předvánoční výlet do Paříže, mohlo by to být zajímavé oživení vaší cesty, společně s romantikou uliček kolem kanálu Saint-Martin.


Otevřeno denně od 12 do 18 hod
Vstup zdarma


19. obvod, 2 place du Colonel FabienJak se tam dostat: metro Colonel-Fabien (linka 2)

 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 24. listopadu 2016 v 17:09 | Reagovat

No, objektivně vzato: zajímavé..V.

2 HANA HANA | 24. listopadu 2016 v 17:41 | Reagovat

Prosím vás, je toto pravda???  https://youtu.be/mb3rNkkCAJY

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 25. listopadu 2016 v 0:35 | Reagovat

[2]: Ano, je to pravda. Přistěhovalci takto "kempují" na několika místech na severních předměstích Paříže (18. a 19. obvod), tyto záběry jsou z avenue de Flandre poblíž metra Stalingrad. Jednou za čas je policie přinutí odjet do nějakého záchytného centra pro imigranty a za dva dny jsou zase zpět.

4 Michal Ptáček Michal Ptáček | 25. listopadu 2016 v 12:23 | Reagovat

Jeden z nezvládnutých cílů letošního léta (a taky nedaleká ulice/socha A. Camuse). Příště...

5 FRX FRX | E-mail | 6. prosince 2016 v 17:38 | Reagovat

Zdravím  po  čase  Vždycky  když  jedu okolo tak  se  musim smát  té nabubřelosti  a  tomu pojetí  zasedačky  jako  ústředního mozku  zeměkoule.... Mohli  by  tam  točit  Star Treka....

6 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 7. prosince 2016 v 17:22 | Reagovat

[5]: Je pravda, že to je zbytečně velikášské. Ale na druhou stranu, aspoň si na to najali slavného architekta, po kterém zůstalo něco zajímavého.

7 Kunhuta Voltairová Kunhuta Voltairová | 11. ledna 2017 v 18:26 | Reagovat

Sál je z architektonického hlediska velmi podařený.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama