Sídlo Čestné legie / Siège de la Légion d'Honneur

3. listopadu 2016 v 12:00 |  7. obvod
Francouzskou Čestnou legii založil 18. května 1802 Napoleon Bonaparte v rámci rekonstrukce státu po francouzské revoluci, kdy hodlal občany, vyčerpané po deseti letech těžké porevoluční situace, vybavit znovu ideály cti a sjednotit je. Při prvním předávání, které provedl sám osobně ve vojenském kostele v Invalidovně, udělil řád především svým důstojníkům.
Řád Čestné legie je od té doby nejvyšším francouzským vyznamenáním. Může být udělen nejen francouzským občanům, ale i cizincům, členy řádu se však mohou stát jen Francouzi.
Každý rok je udělováno asi dvacet nejvyšších řádů; udělování neprobíhá společně, ale vždy při nejbližší příležitosti. Vzhledem k tomu, že je řád udělován za mimořádné zásluhy ve službě francouzskému národu jak z hlediska civilního, tak vojenského (kritériem je význam služby, veřejné blaho, známost zásluh a také délka služby), dostávají ho často padlí nebo zranění vojáci, hasiči, záchranáři, ale také významní a úspěšní umělci nebo sportovci.
Francouzský řád Čestné legie dostalo také několik Čechů; letos to byla například rektorka VŠE Hana Machková nebo česká velvyslankyně ve Francii Marie Chatardová. V minulosti řád dostal třeba T. G. Masaryk, Václav Havel, českoslovenští veteráni 2. světové války, kardinálové Vlk a Duka, profesor Jan Sokol, ale také František Kupka (ten ovšem jako Francouz), Pavel Tigrid, Josef Suk, Miloš Forman, Jiří Kylián, Marta Kubišová nebo Cyril Svoboda.Sídlem Čestné legie, tak zvaného Velkého kancléřství, je od samotného začátku její existence Hôtel de Salm v těsné blízkosti Musée d'Orsay. Palác nechal postavit německý kníže Salm-Kyrburg; stavba byla dokončena v roce 1788, kdy se Salmové sice do paláce nastěhovali, ale práce pokračovaly až do roku 1792. Ani ne dva roky na to knížete popravili revolucionáři a jeho majetek zabavili; palác se nakonec, přes některé majetkové peripetie a spory mezi různými skupinami revolucionářů (všem by se nově postavený luxusni palác hodil) stal po Napoleonově příchodu k moci sídlem nově založené Čestné legie.Palác byl postaven v tehdy módním antikizujícím stylu. Zatímco z nábřeží je vidět okrouhlá rotunda, hlavní vchod je umístěný do rue de Lille, rovnoběžné s nábřežím, kde se vstupuje branou v podobě vítězného oblouku. Nádvoří je lemováno kolonádou z jónských sloupů.


Vstupní prostoryŘády Čestné legie jsou udělovány v poměrně malém salónku v přízemí. Salónek je vyzdoben portréty významných osobností Čestné legie a dominuje mu portrét Napoleona. Najdeme tady také fotografii z udělování řádu prezidentu Hollandovi.
Největším salónem v přízemí je ten, který je umístěný v průčelní rotundě. Samozřejmostí je tady nábytek z doby prvního císařství.


Krásná nástropní malbaVedlejší jídelna, která návštěvníkům předvádí veškerý luxus stříbrného nádobí a jemného porcelánu

V přízemí jsme měli možnost vidět a projít celou řadu malých salónků. Každý z nich má svůj název, vycházející většinou z tématu nástropní malby. Všechny jsou zařízeny původním nábytkem a vyzařuje z nich tradice, luxus a vkus starých dob.
Zasedací sál, kde jsme měli možnost vidět i místa jednotlivých členů představenstva a jejich portréty


V průběhu naší prohlídky probíhala v některých místnostech renovace dřevěného obložení stěn, měli jsme proto k prohlídce i výklad restaurátorky


Pohled do malého vnitřního nádvoří...... a do zahrady směrem k nábřeží
Zahrada směrem k Musée d´Orsay, které vidíme vzadu


Sídlo Čestné legie bývá zpřístupněno jen při Dnech evropského dědictví. Je však běžně možné navštívit Muzem Čestné legie, které v paláci také sídlí. My se do něj podíváme někdy příště.


La Grande Chancellerie de la Légion d´Honneur
7. obvod, 80 rue de Lille

 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 3. listopadu 2016 v 13:17 | Reagovat

Tam se asi těžko dostanu, takže dík za krásnou exkurzi!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama