Parc de Sceaux

20. listopadu 2016 v 16:07 |  Kousek za městem
Zámecký park v Sceaux jsme TADY už jednou viděli podrobně. Leží jen pár desítek minut vlakem RER od centra Paříže a nabízí několik hektarů plochy k procházkám a odpočinku daleko od ruchu města i turistických skupin. Ty sem míří jen velmi zřídka, málokdo totiž o parku ví, přestože ho vytvořil autor versailleských zahrad architekt André Le Nôtre a najdeme tady nejen scenérie, které se těm versaillským vyrovnají, ale především klid a místy i úplnou samotu.Původní zámeček ze 16. století byl zbořen na konci 18. století a v polovině 19. století byl postavený ten, který najdeme v parku dodnes. Sídlí v něm místní muzeum, které nabízí zajímavé výstavy, spojené s historií jednak samotného bývalého panství, jednak celého města.
Nás však nedávno, kdy se v Paříži v neděli udělalo krásné teplé a slunečné počasí, zajímal především samotný park, vybarvený přesně do těch podzimních tónů a odstínů, za kterými jsme se sem vydali.V prvním článku, na který odkazuji nahoře, jsme viděli okolí zámečku, francouzský park, který leží na ploše před ním a zahrady s několika pavilóny těsně při severní hranici parku. Na dolní mapce je to oblast v horní části areálu. Ten je tak rozlehlý, že se při jedné návštěvě nedá celý projít, proto jsem si další část, především velký vodní kanál, který park protíná na délku, a osmihrannou vodní nádrž s kaskádou v pravé části areálu, nechala na jindy. To jindy přišlo před třemi týdny.Vodní kaskáda spadá z výšky směrem k vodní nádrži s vodotryskem. Pochází z roku 1934, kdy byl park kompletně zresturován. Kaskáda je výjimečná tím, že je vytvořená v kubistickém stylu. Skládá se z horní podesty se dvěma jeskyněmi, pod kterými leží devět stupňů hranatých bazénů. Bohužel i přes rekonstrukci v roce 1983 není kaskáda funkční z důvodu úniků vody a uvolňování kamenů. V současné době se pracuje na studii, která by měla vést k její záchraně a zprovoznění.


V horní části kaskády je umístěno sedm bronzových maskaronů, jejichž autorem je Auguste Rodin

Kolem osmihranného bazénu pod kaskádou se dostaneme k Velkému kanálu, lemovanému po obou stranách řadami jilmů. Ty v tomto období nabízejí přímo barevnou záplavu listí.Kolem kanálu se dostaneme až do jižní části bývalého zámeckého areálu, kde najdeme dlouhé stinné aleje a velký sportovní areál při hranici s obcí Chatenay Malabry. U východu v této části leží nádraží RER Croix de Berny, odkud se dostaneme pohodlně přímo do centra Paříže.
Samozřejmě můžete udělat to, co my tentokrát - přijet na nádraží Croix de Berny a vydat se podél kanálu přesně v protisměru dnešní vycházky. Od zámečku potom stačí projít napříč tu první část parku, kterou jsme viděli minule, a dostaneme se přímo do obce Sceaux, odkud můžeme také dojet do Paříže.
Staré centrum městečka Sceaux je půvabné a určitě stojí za zastavení. Někdy příště vám ukážu, jakou tam mám oblíbenou kavárnu a co je tam všechno k vidění.


Parc de Sceaux
vstup zdarma
otevřeno denně podle sezóny od cca 7-8 hod do cca 17-22 hod


Jak se tam dostat: RER B, stanice Bourg la Reine, Parc de Sceaux, Croix de Berny nebo Sceaux
Doporučuji prohlédnout si cestu od RER nejdříve na mapě, není to úplně blízko a od různých stanic se dá dostat do různých částí parku.

 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 21. listopadu 2016 v 12:17 | Reagovat

Tradičně vydařené fotky a zajímavé povídání. V létě to tak barevné nebylo...

2 jana jana | E-mail | 21. listopadu 2016 v 21:32 | Reagovat

Krása.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama