Coluche

1. listopadu 2016 v 12:00 |  Osobnosti
Pokud pojedete v příštích týdnech do Paříže, určitě si všimnete plakátů, které zvou na výstavu, která se až do začátku ledna koná na pařížské radnici a která je věnovaná osobnosti, známé pod přezdívkou Coluche.
Herec, moderátor a humorista, vlastním jménem Michel Colucci, který zemřel v roce 1986 ve 42 letech při nehodě na motorce, u nás z palety francouzských herců nebyl příliš známý, možná proto, že jeho působnost se zaměřovala hlavně na jazykový humor, skeče a vystoupení, kterým by se dnes říkalo stand up, ve kterých se vyjadřoval i k politickým a společenským tématům. Hrál ovšem i v mnoha slavných filmech a v roce 1984 dostal cenu César jako nejlepší herec. My jsme ho mohli vidět třeba s Louisem de Funèsem ve filmu Křidýlko nebo stehýnko.
Francouzi ho uznávali a milovali. V roce 1981 ohlásil svoji prezidentskou kandidaturu; to byl zpočátku vtip, do kterého se pustil, aby si zajistil přístup do rádia, ze kterého ho pro jeho ostrý jazyk předtím vyhodili. V průzkumech okamžitě nasbíral víc než 16% podporu; legrace ovšem skončila po nátlaku a dokonce výhrůžkách smrtí, jen aby se z prezidentských voleb stáhl. To nakonec udělal.
Svého vlivu využil při založení charitativni asociace s názvem Les Restos du coeur, jejímž cílem byla pomoc těm nejchudším, především pokud jde o jídlo; později přibylo i ubytování, vyhledávání práce nebo právní pomoc. Jeho působení v této oblasti bylo ovšem mnohem širší; angažoval se proti plýtvání potravinami, pro založení potravinové banky, podporoval boj proti hladomoru v Etiopii a další projekty na evropské úrovni. Po jeho smrti se jeho role v asociaci ujali další a asociace dodnes v tomto oboru působí a je velmi respektovaná.

Coluche využil svého přátelství s herci a zpěváky, se kterými společně vytvořili oficiální píseň asociace, která ji používá jako svoji hymnu dodnes. V klipu z roku 1986, ve kterém hraje ještě i Coluche, při ní představuje svoji činnost.Francouzští herci a zpěváci přispívají asociaci každý rok výtěžkem z velkého charitativního koncertu, nazývaného Les Enfoirées. Koncertu, který se koná vždy v lednu pokaždé v jiném francouzském městě, se účastní ti nejznámější z umělců, pro které je to prestižní záležitost. Koncert přenáší televize a asociaci je odváděn i výtěžek z prodeje desek s jeho záznamem.
Každý koncert je v médiích uváděn oficiálním klipem, ve kterém účastníci zpívají společně některou ze známých písní. Letošní píseň je věnovaná zhudebněné básni Svoboda od Paula Eluarda.
Na YouTube jsou stovky oficiálních i neoficiálních videí z těchto koncertů; stačí si tam zadat "Les Enfoirées". Já jsem asi před deseti lety na těch videích docela ujížděla a často a s chutí jsem u nich prokrastinovala; bavilo mě sledovat známé francouzské písně, inscenované jako scénky, hrané a zpívané slavnými zpěváky a herci. Účastnili se jich nejen popíkoví zpěváci (které jsem při tom aspoň docela poznala), ale i rockeři a šansoniéři, a to nejen francouzští, ale také frankofonní belgičtí nebo kanadští (a taky tam můžete zahlédnout jednoho bývalého francouzského tenistu).
V posledních letech už to nesleduji, byla jsem proto nemile překvapená, když jsem pro tento článek hledala některá svá oblíbená videa a zjistila jsem, že ta stará jsou pro nás teď většinou zablokovaná. Současně jich ovšem pořád ještě zbývá dost volných, tak za všechny aspoň jedno se záznamem jednoho kompletního koncertu.
S Coluchem se můžete potkat aspoň obrazem i při procházce v okolí parku Montsouris. Na konci rue Gazan, ve které bydlel, je na schodech vyvedený jeho portrét, který vznikl jako připomínka letošního 30. výročí jeho smrti. Jen pár kroků odtud leží malé náměstí, které nese jeho jméno. 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 1. listopadu 2016 v 12:49 | Reagovat

Coluche se dá aktuálně vidět na Cinemaxu v dramatu z r. 1983 Ahoj, tajtrlíku! (Tchao pantin) odehrávajícím se ve čtvrti Belleville. (Film jsem si sice nahrál, ale zatím neviděl, na ČSFD má v hodnocení 21 uživatelů skvělých 80 %.)

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 2. listopadu 2016 v 0:19 | Reagovat

[1]: Právě za tuto roli dostal Coluche toho Césara. Myslím ale, že se to odehrává spis v 18. v La Chapelle a Barbès.

3 Hadys Hadys | 3. listopadu 2016 v 22:45 | Reagovat

A jeho sochu najdete v Montrouge, kde je rovněž pochován.
http://www.ville-montrouge.fr/637-a-coluche.htm
http://www.landrucimetieres.fr/spip/spip.php?article1187

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama