13. listopad / 13 novembre

13. listopadu 2016 v 12:00 |  Události
Vzpomínkovou minutou ticha, ke které ve francouzštině vyzval Sting v koncertním sále Bataclan, začal včera koncert, kterým sál připomněl loňskou tragédii a kterým znovu zahájil svoji činnost.
Koncertu se zúčastnili především ti, kteří loňský masakr přežili, a příbuzní těch, kteří takové štěstí neměli. Výtěžek jde na účet dvou asociací, sdružujících oběti atentátů.
Vzpomínkové akce se budou konat dnes nejen před radnicí 11. obvodu, ale i na všech dalších místech, které byly před rokem atentáty zasaženy, a při kterých přišlo o život celkem sto třicet lidí. Podél kanálu Saint-Martin, který tvoří páteř této části Paříže na pomezí 10. a 11. obvodu, kde se nachází kavárny, na které se teroristé kromě Bataclanu a Stade de France zaměřili, bude svítit dlouhá řada světel. Současně byla vydána výzva, aby všichni Pařížané za svými okny zapálili svíčku.
#1fenêtre1bougie.Kavárna Le Carillon a přímo přes křižovatku ulic rue Bichat a rue Alibert ležící Petite Cambodge byly atentáty zasaženy nejvíce. Obě otevřely po rekonstrukci už v březnu, ta první v původní podobě, druhá zcela změněná.
I tady se dnes budou konat vzpomínkové akce, stejně jako v dalších postižených kavárnách Belle Equipe, Bonne Bière, Casa Nostra a Comptoir Voltaire.

Ze shromáždění, které se loni po atentátech konaly na place de la République a jinde ve městě, zůstalo velké množství předmětů, nápisů, kreseb a fotografií, které lidé ukládali k soše uprostřed náměstí a ke všem napadeným kavarnám. Asi osm tisíc z nich bylo po uloženo v městském archivu a část z nich teď bude vystavená na krátkodobé výstavě v 10. obvodu.

 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 13. listopadu 2016 v 16:48 | Reagovat

Vzpomínáme.....V.

2 chair chair | E-mail | 13. listopadu 2016 v 17:02 | Reagovat

Treba udalosti pripomínať, nesmieme zabudnúť. Nezabúdame.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama