Zahrady zámku ve Fontainebleau / Jardins du château de Fontainebleau

7. října 2016 v 15:11 |  Kousek za městem
Jak už jsem uváděla v minulém příspěvku o samotném zámku, zahrady ve Fontainebleau jsou sice nádherné, jen je nesmíme srovnávat s těmi versailleskými. Je to pochopitelné, jejich zhruba dnešní podoba vznikala na původně středověkém půdorysu v době, kdy dvůr už dávno sídlil ve Versailles a Fontainebleau nebylo centrem zájmu. Dalších uprav se potom zahrady dočkaly v dalších stoletích.
Za návštěvu však určitě stojí, pořád je to půvabné místo, plné památek a historie. O tom se při dnešní procházce zahradami sami přesvědčíte.Směrem k zahradám se otvírá jižní průčelí zámeckých budov a je k nim orientováno i nádvoří s fontánou, které jsme viděli už minule. Budovy, které dvůr lemují, patří v zámku k nejstarším - levé a pravé křídlo (z tohoto pohledu) pochází z poloviny 16. stoleti, vzadu je spojuje galerie Františka I. ze 17. století.
Pod balustrádou terasy nádvoří se zámek zrcadlí v takzvaném Étang aux Carpes, Kapřím rybníku, v jehož středu stojí malý pavilon z roku 1662, zrekonstruovaný na začátku 19. století.
U rybnika je půjčovna lodiček a zdá se, že díky malému množství turistů tady může být vyjížďka docela příjemnou záležitostí.


Vedle rybníka začíná samotná nejstarší část zahrady - tzv. Velký parter s velkou centrální vodní nádrži a fontánou, upravené cestičky, sochy, keře a záhony.
Tato jedenactihektarová rozlehlá zahrada byla vytvořená po roce 1660 a představuje největší přínos Ludvíka XIV. k podobě zámku. Návrhem zahrady pověřil své dva nejlepší zahradní architekty Andrého Le Nôtra a Louise Le Vaua, kteří zde vytvořili pro svoji dobu typickou francouzskou ornamentální zahradu; ta však vzala za své hned v době vlády Ludvíka XV.Uprostřed vodní nádrže stojí stará fontána, o které se traduje, ze právě ona dala zámku jméno - Fontainebleau údajně vzniklo zkomolenim slov "fontaine belle eau", něco jako fontána s krásnou vodou.


Další fontánu se sochami najdeme při jižním okraji parku


Z druhé strany Kapřího rybníka, podél novějšího zámeckého křídla z poloviny 18. stoleti, začíná anglický park. Táhne se až k hranici zámeckého areálu, za kterým začíná hluboký fontainebleauský les, který obklopuje ze tří stran nejen zámek, ale celé městečko.


Anglický park vznikl až v Napoleonově době v letech 1810 - 1820. Zlé jazyky uvádějí, že on sám osobně takový typ zahrady nijak neobdivoval, ale v tehdejsi době to byla móda a tak ji musel mít taky.Součástí anglického parku je i renesanční grotta z doby Ludvíka XV. se zvláštními sochami Atlantů, vystupujících z kamene. Na grottu dříve navazoval lesík s mořskými borovicemi, ten během času však zmizel.Když se vrátíme zpět do Velkého parteru, na jeho východní části můžeme dojít k terase se sochami, která přes vodní kaskády otvírá výhled na kanál Jindřicha IV., dlouhý přes 1200 metrů.


Po obou stranách kanálu se symetricky rozkládá další anglický park, vytvořený podobně jako ten, který lemuje i Velký kanál ve Versailles, jen je i se svými 130 hektary mnohem menší. Jeho rozměry však stačily k tomu, aby nás ponoukly k využiti místní atrakce - projížďky bryčkou. Trochu jsem si od toho slibovala i to, že z nadhledu budou fotky zas trochu jiné, aniž by mi došlo, že dřevěná kola na lesních cestách udělají z vozu spíš odstředivku, takže celkem mám z celé vyjížďky asi tak pět použitelných fotek z okamžiku, kdy vůz zastavil, všechny ostatní jsou rozmazané.
Ale vyjížďka byla fajn, to zas ano. V parku najdete hlavně dlouhé aleje, trávníky jak dělané na piknik, v zadní východní části potom vodní kanály a nádrže a pár starých hospodářských budov.


Po vyjížďce v parku vás vůz přiveze zpět k hlavní budově zámku a vy si tak můžete buď odpočinout v místní kavárně, nebo se ještě projít v Dianině zahradě za severním křídlem zámku. Zahrada, která bývala vyhrazena královnám, svůj název dostala podle sochy bohyně, umístěné v zahradní fontáně v době Jindřicha IV.

Pokud vás moje minulé a dnešní povídání zláká k návštěvě zámku, myslím, že nebudete litovat. Na rozdíl od profláknutého Versailles (a to znáte moje nadšení pro Versailles, přesto to takto musím říct), je Fontainebleau klidnější, tišší, intimnější, bez čekání, front a tlačících se davů, zámek má spoustu nádherného dobového vybavení a jeho historie je bohatší.
Na návštěvu je dobré si naplánovat celý den, stihnete tak i procházku půvabným městečkem a posezení v nějaké místní kavárně nebo hospůdce.


Château de Fontainebleau
Vstupné do zámku 11 eur, snížené 9 eur. První neděli v měsíci vstup zdarma, kromě července a srpna.
Do zahrad vstup zdarma.
Otevřeno denně kromě úterý, říjen - březen od 9,30 hod do 17 hod, duben - září do 18 hod.


Jak se tam dostat:
Vlakem z Gare de Lyon do stanice Fontainebleau Avon.
Jízdné cca 10 eur, s kartičkou (tramvajenkou) Navigo zdarma. Z nádraží autobusem přímo k zámku (je to dost daleko, tady opravdu autobus doporučuji).


 


Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 9. října 2016 v 18:45 | Reagovat

Krásné zahrady! A teda, ta fotka s tím ptáčkem ve fontáně? Úžasná!

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 9. října 2016 v 22:57 | Reagovat

[1]: Děkuju :-)

3 Michal Ptáček Michal Ptáček | 10. října 2016 v 12:28 | Reagovat

Ta londýnská lavička na 7. fotografii...!

4 chair chair | E-mail | 10. října 2016 v 12:30 | Reagovat

Paráda! To je teda zážitok. a ešte z toho dýcha pohoda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama