ZAC Batignolles

26. října 2016 v 12:00 |  17. obvod
Zkratka ZAC znamená ve francouzštině "zone d'aménagement concerté", což by se dalo přeložit jako "zóna koordinovaného plánování". Používá se často při zástavbě revitalizovaných oblastí, kde je z urbanistického a stavebního hlediska nutno postupovat v souladu a spolupráci mezi všemi zúčastněnými jak z hlediska veřejného zájmu, zastupovaného státními a městskými orgány, tak i soukromého v osobě developerů.
Stejnou zkratkou je potom označován i samotný urbanistický celek, který z takové spolupráce vznikne.
Jednou z oblastí, která zkratku ZAC nese, je i část čtvrti Batignolles na severozápadní straně Paříže. Pamětníci si možná vzpomenou, že jsem TADY v roce 2012, v době konání londýnské olympiády, která při troše štěstí (nebo možná smůly, záleží na úhlu pohledu) mohla být olympiádou pařížskou, protože právě Paříž prohrála s Londýnem boj o pořadatelství, ukazovala místo, kde měla stát pařížská olympijská vesnička. Byl to rozlehlý areál železničního překladiště a kolejiště, jehož překrytím a částečným zrušením vznikla deset hektarů velká plocha. Místo olympijské vesnice zde Pařížané vytvořili park, obklopený moderními budovami, a my se dnes podíváme, jak se jim revitalizace, která ještě není celá dokončená, podařila.V nejvzdálenější části této čtvrti az těsně u okružní magistrály (periferiku) roste nový Justiční palác. Jeho autorem je slavný italský architekt Renzo Piano (ano, ten Piano, který je autorem Centre Pompidou). Tady se zatím zdá, že se mu trochu vymkly z ruky rozměry, a forma má taky trochu dál k jeho dřívějšímu inovativnímu stylu, na druhou stranu právě tady, kde pod okny frčí po periferiku desetitisíce aut a odkud to proti proudu řeky není zas až tak daleko do Défense, se to snáz snese.


Celá stavba má být vysoká 160 metrů a už dnes je vidět téměř ze všech pařížských vyhlídek. Bude mít 36 pater a budou v ní soustředěny soudní orgány, které jsou dnes rozptýleny po městě, se všemi soudními síněmi a kancelářemi.. Součástí budou také vazební cely.
Nový Justicni palác by měl být dokončen v červnu 2017. Jeho definitivní podobu je možné najít na internetu, ale také si prohlédnout na velkém billboardu ve starém Justičním paláci na Île de la Cité (který se po zprovoznění toho nového nikam stěhovat nebude a zůstane tak, jak je).


Revitalizace oblasti postupuje směrem od centra k periferiku a proto je park, který jsem vám tady ukazovala v roce 2012, už slušně rozrostlý a budovy na jeho okrajích jsou obydlené. Nahoře vidíte pohled z místa, kde v roce 2012 park končil. Dnes už je v těchto místech rozsáhlé jezero s lávkami, vyhlídkou a promenádou, která je protažena až téměř k budoucímu Justičnímu paláci (fotka je z léta 2015, proto ještě není tak vysoký).

Pohled na park směrem k centru
Park je přísně ekologický a soběstačný; energie, která je k jeho provozu potřebná, je vyráběná solárními panely a tímto větrníkemStavby, které kolem parku vyrostly, tvoří město ve městě. Kromě obytných domů je tady škola a školka a další potřebné vybavení.
Pokud jsem ovšem čekala, že se tady doslova na zelené louce architekti vyřádí, tak... vlastně ano, jen jinak, než jsem předpokládala. Některé stavby jsou zajímavé, jiné se ale vracejí do slepých uliček, ze kterých jsem si myslela, že se poučili a vycouvali už v 70. letech po některých stavebních masakrech v centru města. Často jde totiž o ohromné betonovo-skleněné kolosy bez duše a samozřejmě i bez půvabu. Na ty aspoň trochu jiné se podíváme.
Upřímně řečeno, tento dům neleží tak úplně na okraji parku, ale o malý kousek dál přímo u nedalekého batignollského hřbitova, kam až areál expanduje, ale dát jsem ho sem musela jako zástupce těch rádoby kreativních podivností, kterých se tady sešlo poměrně dost.

Mimochodem, pokud jde o ten místní hřbitov - právě na něm je pohřbená "naše" Toyen.Hlavní komunikace nové čtvrti rue Cardinet nás potom přivede ke starému batignolleskému parku přímo v srdci historické části této čtvrti. Už jsme ho tady v minulosti sice viděli, ale příště se do něj podíváme znovu, na porovnání této dnešní moderny se starou Paříži.


Jak se tam dostat: stanice Porte de Clichy (metro 13, RER C)

 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 26. října 2016 v 12:32 | Reagovat

Byli jsme letos právě za Toyen, domu u hřbitova si dobře všimli (jen tam v ulici bydlí takoví ... divní lidé). Stavební rumraj tam na Porte de Clichy panuje velkolepý, současně se buduje i tamvajová trať a prodloužení metra 14, pokud jsem správně pochopil z cedulí na ohradách.

2 jana jana | E-mail | 27. října 2016 v 19:36 | Reagovat

Nejdřív jsem si myslela, jak Paříž bude umět využít to, že nemusí investovat do olympijských staveb. Ale nejsem si tak úplně jistá, že se to povedlo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama