Baltardův pavilon / Pavillon Baltard

17. října 2016 v 12:00 |  Kousek za městem
Minule jsem tady litovala, že komplex pařížské tržnice Les Halles zmizel ze světa. Není však tak úplně pravda, že z něj nic nezbylo.
Jedna z hal slavné pařížské tržnice byla přece jen zachráněná. Byla to hala číslo 8, která v Les Halles sloužila k prodeji drůbeže a vajec. Při demolici byla rozebrána a v roce 1976 sestavena v městečku Nogent sur Marne, těsně za hranicí vincenneského lesa jihovýchodně od Paříže.Hala dnes slouží ke kulturním a společenským účelům - pořádají se tady různé kulturní akce (natáčela se zde, například, francouzská verze Superstar a podobné pořady), přehlídky, veletrhy nebo konference.
Z fotografie to tak nevypadá, ale pavilon je obrovský. Představa, že jich v centru Paříže stálo vedle sebe dvanáct, je impozantní.
Z Les Halles pochází i kovový plot, za kterým je hala schovaná
Pokud nahoře píšu, že z celé tržnice byla zachráněná jediná hala, taky nemám úplnou pravdu. Jednu z nich při bourání odkoupilo japonské město Jokohama a zakomponovalo litinovou konstrukci její horní části do areálu zábavní čtvrti Harbor View Park, kde je doplněna typickou pařížskou tabulkou s názvem ulice rue Baltard, která v tržnici opravdu existovala. Fotku jsem našla na internetu.
Pokud byste se do Nogent sur Marne vypravili, pavilon najdete jen kousek od stanice RER A.
Nogent sur Marne může dobře posloužit i jako výchozí bod pro prohlídku vzdálené části Bois de Vincennes, protože právě v těchto místech najdete jednu opravdu zajímavou a nečekanou věc. Jakou, na to se podíváme příště.Jak se tam dostat: RER A (stanice Nogent sur Marne) 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama