Napoleon v Invalidovně / Napoléon aux Invalides

24. října 2016 v 12:00 |  7. obvod
Pařížská Invalidovna je jedním z cílů všech turistických zájezdů. I ti, které nezajímá místní vojenské muzeum (ne, taky jsem tam ještě nebyla), se projdou aspoň přes nádvoří a zamíří pod zlatou kupoli dómu, pod kterou se nachází honosný katafalk jedné z nejznámějších postav novověkých francouzských dějin.Invalidovnu nechal postavit Ludvík XIV. na základě královského výnosu z 24. února 1670 jako ubytovnu pro válečné invalidy. Autory barokního komplexu byli Ludvíkův dvorní architekt Jules Hardouin-Mansart a Libéral Bruand. O Invalidovně jako takové, která dnes ve svých zdech stále ještě hostí vojenské vysloužilce, ale také část vojenského velitelství a vojenské muzeum, skládající se z více částí, se můžete dočíst v každém tištěném průvodci, nebo třeba podrobně TADY.
My se dnes zaměříme na chór vojenské katedrály sv. Ludvíka, kde je pod zlatou kupolí umístěno nejen Napoleonovo mauzoleum, ale kde jsou pohřbeni i členové jeho rodiny a významní francouzští vojenští velitelé.Napoleonovy ostatky jsou umístěny v sarkofágu z červeného finského kvarcitu (křemence), který spočívá na soklu ze zelené žuly z kraje Vosges. Uvnitř sarkofágu je tělo uloženo v šesti dalších rakvích.
Krypta, umístěná přímo pod kupolí, je otevřená a od kněžiště katedrály je oddělená vizuálně i stavebně oltářem a dveřmi.Napoleon zemřel 5. května 1821 na ostrově sv. Heleny, kde byl v internaci od července 1815. Bylo mu 51 let a dodnes nebylo jasně potvrzeno, jestli zemřel na rakovinu žaludku, nebo byl otráven arsenem.
Tělo bylo nejdříve pohřbeno přímo na ostrově sv. Heleny a do Paříže bylo převezeno až v roce 1840. Bylo uloženo provizorně v kapli Saint-Jerôme do doby, než bylo dostavěno mauzoleum. Na své místo v dómu Invalidovny bylo umístěno slavnostně za přítomnosti císařské rodiny 2. dubna 1861.
Propojení s kněžištěm katedrályDóm je inspirován kupolí chrámu sv. Petra v Římě. Je vysoký 107 metrů a vnitřní freska zobrazuje několik svatých, kteří obklopují Ludvíka Svatého, který podává svůj meč Ježíši.
Z vnější strany je dóm pozlacený pravým zlatem; při posledním zlaceni v roce 1989 se ho spotřebovalo 12 kg.


V Napoleonově blízkosti jsou v kaplích umístěni nejen generálové a vojevůdci z jeho doby, ale i z jiných epoch. Za všechny náhrobní pomník maršála Foche, hrdiny 1. světové války.Do krypty se sestupuje po schodišti za oltářemV okrouhlém prostoru jsou v reliéfech na zdi připomenuty všechny Napoleonovy zásluhy. Dole detail připomínky o založení Účetního dvora v roce 1807. Nechybí zde ani jeho socha v nadživotní velikosti.

Když procházíme od dómu směrem na hlavní nádvoří Invalidovny, uvidíme po pravé straně u zdi katedrály nízký plochý kámen. Je to původní Napoleonův náhrobek, pod kterým byl pohřben na ostrově sv. Heleny.Napoleonova socha na nás shlíží z výšky také z průčelí dvora nad vstupem do katedrály. Autorem sochy, která představuje tu nejznámější Napoleonovu podobu v dvourohém klobouku, s rozepnutým redingotem a rukou, zastrčenou za vestou, je sochař Charles Émile Seurre. U Napoleonových nohou jsou umístěny dělové koule jako připomínka toho, že byl původně dělostřelcem.


Otevřeno denně od 10 hod, od dubna do října do 18 hod, od listopadu do března do 17 hod.
Vstupné 11 eur, zahrnuje všechny prostory muzea a dóm. Nelze koupit vstupenku jen do dómu. Mládež ze zemi EU do 25 let zdarma.


7. obvod, place Vauban nebo 129 rue de Grenelle


 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 24. října 2016 v 12:33 | Reagovat

Vojenského muzea se nebojte. Dokážete ho projít za hodinu, uvidíte zbraně, obrazy, uniformy i Napoleonova vycpaného koně. Rozhodně to není ztracený čas.

2 Věra Věra | E-mail | 24. října 2016 v 13:23 | Reagovat

Po našem návratu pročítám a prohlížím Vaše poslední příspěvky. A vzpomínám...V.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. října 2016 v 1:42 | Reagovat

[1]: Michale, v plánu to mám, ale pořád ještě jsou jiné, důležitější věci:-) Ale jednou na muzeum určitě taky dojde.

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 26. října 2016 v 1:43 | Reagovat

[2]: Děkuji, tak to se musím snažit Vám toho připomenout co nejvíc :-)

5 Marianna Marianna | E-mail | 28. října 2016 v 23:12 | Reagovat

Keď som bola v Paríži - obdivovala som tieto nádherné budovy ale dnu som netúžila ísť aj pre prázdne vrecká aj z odporu k Napoleonovmu kultu...a dnes som rada,že som sa tam vďaka Vám mohla pozrieť.A je sa načo dívať.Ďakujem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama