Versailles - čtvrť Saint-Louis / le quartier Saint-Louis

18. září 2016 v 12:00 |  Versailles
Miniseriál o Versailles jako městě, který tady v poslednim roce nepravidelně uveřejňuji, zakončíme prozatim další historickou čtvrtí, která leží na dohled od zámku. Stejně jako jiné versailleské čtvrti v blízkosti královského sídla, i výstavbu této části města podpořil Ludvík XIV., který nechal po roce 1685 rozparcelovat bývalou jelení oboru a pozemky rozdal budoucím obyvatelům pod podmínkou, že si musí postavit domy v souladu s centrálně vytvořeným plánem. Při té příležitosti byl zbourán kostel sv. Juliána, který v této části stával. Ludvík XIV. hodlal postavit nový kostel, jeho plány ale uskutečnil až jeho pravnuk Ludvík XV.


Kostel, zasvěcený sv. Ludvíku, byl postavený v letech 1742 - 1745 v rokokovém slohu s barokními prvky. Jeho architektem byl Jacques Hardouin-Mansart, vnuk slavného architekta Ludvíka XIV.
Kostel, v roce 1797 povýšený na katedrálu, je hezkým příkladem špičkové architektury té doby a jeho vnitřní výzdoba, vitráže a vybavení po francouzské revoluci neutrpěly, na rozdíl od jiných chrámů. Revolucionáři si v něm zřídili svatyni Hojnosti a později byl navrácený církvi.
O kupoli, která se tyčí nad křížením lodí v katedrále, jsem se dočetla, že její lehce "středoevropský" styl byl poctou královně, manželce Ludvíka XV., kterou byla Polka Marie Leszczynska.Pokud se do této části Versailles vydáte, okolí katedrály stojí za procházku, i kdyby vás kostely nezajímaly. Náměstí kolem katedrály je plně hezkých dobových budov s typickými fasádami a starobylými výklady restauraci a kaváren.

Ke čtvrti Saint-Louis patří i králova zahrada, která leží mezi katedrálou a zámkem, a kterou jsme už viděli TADY. Na druhou stranu od katedrály se táhnou dlouhé malebné ulice se starými domy, které nás přivedou na další místo, které vám chci ukázat.


Po rue d'Anjou se dostaneme ke křižovatce s rue Royale, kde stojí do čtverce čtyři bloky starých pitoreskních domků. Původně byly v roce 1737 postaveny jako tržnice, která doplňovala tržnici sv. Ludvíka, ale už dvacet let poté byly domky přestavěné na bydlení. V přízemí většinou zůstal malý krámek a nahoru byly přistavěné mansardy, překryté břidlicí, použitou už na střechách. Jak domky postupně chátraly, byly ty, které uzavíraly vnitřní strany čtverců, zbořeny. Na této dispozici se v podstatě dodnes nic nezměnilo. Domky do ulice, které naštěstí zůstaly stát, jsou dnes památkově chráněné.


Za každým nárožím křižovatky najdeme polouzavřený dvůr, na který vedou zadní strany domků. Dva z nich jsou využívány jako parkoviště, jeden jako dětské hřiště a na třetím vznikl kolem bývalé kašny společenský prostor.
Je to všechno malebné, staré, domácké a absolutně neturistické.
Crêperie v jednom z domků je skvělá a levná. Určitě je to lepší alternativa, než předražené jídlo v turistické oblasti mezi zámkem a nádražím.Po rue Royale se odtud dá dostat přímo k nádraží RER. Ještě předtím stoji za to se tady porozhlédnout po dvorcích - a třeba bude otevřené i nádvoří bývalé královské důstojnické školy, které je na dvou fotkách dole.


Přímo vedle nádraží stojí za povšimnutí ještě budova versailleské radnice
Ostatní články o Versailles najdete vedle v rubrice Versailles. Některé z nich jsou zaměřené prakticky, ale ve většině z nich jsem chtěla ukázat, že Versailles není jen zámek, ale také malebné město se spoustou zajímavostí, na které stojí za to vyhradit si čas.

Jak se dostat do Versailles a další praktické věci najdete TADY. 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 18. září 2016 v 12:10 | Reagovat

Ani nemám čas číst poslední kapitoly,protože s velkým zájmem pročítám ty minulé , abych se poučila a leccos zapsala do "itineráře". V.V.

2 Sylva Sylva | Web | 19. září 2016 v 17:26 | Reagovat

sice neturistické, ale nádherná čtvrť, má to své kouzlo a romantiku, nádhera!

3 Němcovi Němcovi | E-mail | 20. září 2016 v 13:48 | Reagovat

Před rokem jsme se tam s manželkou potulovali a naše nadšení neznalo mezí.Jak říká Sylva sice neturistické(má to své výhody) ale kouzelné....ani už nevím kolikrát jsme tlumeně vykřikly....krásné ...úžasné....romantické

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama