Skleníky v Jardin des Plantes / Les serres du Jardin des Plantes

27. září 2016 v 12:00 |  5. obvod
Pokud jste navštívili Jardin des Plantes, botanickou zahradu na břehu Seiny v 5. obvodu, určitě jste si všimli řady historických skleníků v její severozápadní části.
První skleníky byly v této zahradě postaveny už po jejím založení v 18. století, kdy ji spravoval slavný francouzský botanik hrabě Buffon. Skleníky sloužily hlavně k přezimování choulostivých tropických a exotických rostlin, většinou citrusů. Tyto staré skleníky byly později zbourány a v první polovině 19. století, kdy se při stavbách začalo používat železo a sklo, byla zahájena stavba nového skleníku.
Skleníky jsou celkem čtyři, jeden z nich stojí samostatně a tři jsou propojeny. Ten nejstarší pochází z let 1834 - 1836 (na dolní fotografii úplně vlevo), ty ostatní byly postaveny ve 30. a 40. letech minulého století. V roce 2010 prošly všechny renovací.Každý ze skleníků je určen pro jiný druh prostředí. Ten první v řadě, který je největší a kterým se do skleníkového komplexu vstupuje, je zařízen jako tropický prales, kde jsou umístěny především rostliny, které vyžadují vysokovou vzdušnou vlhkost. Na něj za průchodem navazuje další skleník, který je pravým opakem toho prvního - představuje poušť a suché prostředí, kde najdeme hlavně kaktusy a sukulenty. Za jezírkem a umělou skálou se dostaneme do třetího skleníku, věnovaného Nové Kaledonii. Je v něm vytvořeno pět různých podnebních prostředí, která se v této bývalé francouzské kolonii vyskytují. Jsou tu umístěny také některé prvky z tamního lidového umění, hlavně vyřezávané dřevěné sochy.
V menším skleníku, který stojí samostatně, je vytvořená expozice historie rostlin, od prvních přesliček a kapradin až po bohatě kvetoucí tropické květiny. Nechybí tady ani mohutné zkamenělé kmeny pravěkých stromů.

Zkaměnělý kmen araukárie pochází z Arizony v USA

Jardin des Plantes
5. obvod, quai Saint-Bernard (a několik dalších vchodů po obvodu zahrady)
vstup do zahrady zdarma, vstupné do skleníků 5 eur
otevřeno denně v letní sezóně od 10 do 18 hod, v zimní sezóně do 17 hod


Jak se tam dostat: metro a RER stanice Gare d´Austerlitz (linky 5 a 10)


 


Komentáře

1 anna anna | E-mail | 27. září 2016 v 12:42 | Reagovat

Další nádherné místečko, které stojí za prohlédnutí, je to od Vás potěcha pro duši, jenom takový malý dotaz, jak je možné se zde dostat z centra např. z Concordu? Děkuji Anna

2 Irena Irena | 27. září 2016 v 18:00 | Reagovat

Anno, podívejte se na plán Paříže či metra a hned budete vědět, jak se tam dostat.

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 27. září 2016 v 18:04 | Reagovat

[1]: Anno, pokud budete chtít jet metrem, tak pojedete z Concorde linkou 1 na Bastille a tam přestoupíte na 5 (směr place d´Italie). Nebo můžete od Concorde přejít most k Senátu a odtud autobusem 63 přímo ke vchodu do zahrady.

4 Sylva Sylva | Web | 28. září 2016 v 13:38 | Reagovat

Krásná botanická, nádherný kousek Paříže!!!!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama