Nejkrásnější muzejní kavárny / Les plus beaux cafés des musées

10. září 2016 v 12:00 |  Kavárny a restaurace
Kromě toho, že Francouzi umí skvěle vymyslet a uspořádat muzea a výstavy, nezapomínají ani na to, aby se v nich dalo posadit v kavárně nebo restauraci. Některé z nich jsou jen obyčejné, vklíněné někam do kouta, kam si člověk může sednout, odpočinout si a dát si něco k pití, ale není moc na co koukat. Jinde využívají tu nejhezčí místnost z celé budovy nebo venkovní prostory. Na ty nejhezčí z nich, aspoň podle mě, se dnes podíváme.
Pořadí je náhodné, není to žádný zžebříček, protože se mi líbí všechny a do všech ráda zajdu.


1. Petit Palais


Krásný secesní palác si zaslouží i krásnou kavárnu. Najdete ji na nádvoří pod podloubím, zasazenou do zeleně, s výhledem do vody, zurčící v bazénku. Vstup do muzea je zdarma, takže vás návštěva kavárny, kromě útraty, nebude stát nic navíc.

8. obvod, avenue Winston Churchill

2. Musée des Arts Décoratifs


Uměleckoprůmyslové muzeum sídlí v jednom z křídel Louvru a restaurace má svoje místo v přízemí s výhledem do Tuilerijské zahrady. Do loňského roku byla trochu zanedbaná, letos ji převzal nový provozovatel a udělal z ní poměrně luxusní místo. Na skleničku s výhledem na budovu Louvru je jako dělaná.
Restaurace i venkovní zahrádka jsou na muzeu nezávislé, není tedy třeba platit vstupné do muzea.

1. obvod, 107 rue de Rivoli, vchod i ze zahrady3. Musée de Montmartre


Jedno z mých nejoblíbenějších míst v Paříži. Kromě seznámení se s historií uměleckého Montmartru a prohlídky ateliéru Susanne Valadon si tady v klidu a s výhledem na věže Sacré-Coeur můžete odpočinout u kávy nebo zmrzliny.
Kavárna je na nádvoří muzea a dostanete se do ní jen v rámci vstupného 12 eur.

18. obvod, 12 rue Cortot
4. Musée de la Vie romantique


Muzeum romantického života má snad tu nejromantičtější kavárnu v Paříži. Secesní skleník uvnitř skrývá bar a ve skrytém koutu jsou kolem záhonů rozestavěny stolky. Nikdy, když jsem někde poblíž, si tohle místo nenechám ujít.
Vstup do muzea je zdarma, takže se do kavárny dostanete bez problému.

9. obvod, 16 rue Chaptal
5. Musée d´Orsay


Muzeum Orsay znají všichni, kdo aspoň jednou byli v Paříži. Sbírky moderního umění jsou úžasné a výhled z kavárny, umístěné v posledním patře, osvětlené ohromným oknem s ciferníkem hodin, je jedním z nejfotografovanějších v Paříži vůbec.
Do kavárny se dostanete v rámci prohlídky muzea, do kterého se platí vstupné 12 eur, ale přesto právě tato návštěva určitě stojí za to.

7. obvod, 1 rue de la Légion d´Honneur

6. Centre Pompidou


Kromě obyčejné kavárny ve zvýšeném přízemí vestibulu, kam se dostanete bez placení vstupného, má Centre Pompidou v pátém patře restauraci Georges. Poznávacím znamením je terasa, vklíněná mezi konstrukci budovy, se stolečky, na kterých nechybí čerstvé rudé růže, a především - a to je ten hlavní důvod, proč stojí za návštěvu - dechberoucí výhled na celou Paříž.
Kdo nemá čas na posezení, může si ten samý výhled užít z vrcholku pojízdného schodiště, které ústí jen pár metrů od vstupu do restaurace. Na obě místa se dostanete až po zaplacení vstupného do muzejních sbírek (14 eur), nebo poplatku za vstup na vyhlídku (3 eur).

1. obvod, place Gegorges Pompidou

7. Musée Jacquemart-AndréKrásná restaurace v ještě hezčím muzeu, umístěném v soukromém domě, v níž sídlila manželská dvojice, která s vášní vytvořila sbírky umění, které byly po jejich smrti zpřístupněny veřejnosti i s domem. Muzeum stojí za návštěvu, stejně jako restaurace s kavárnou, proslulou svými cukrářskými lahůdkami.
Vstupné do muzea je sice 12 eur, pro vstup do restaurace však není nutné, vchod leží ještě před kontrolou vstupenek.

8 obvod, 158 boulevard Haussmann

Muzeí, které stojí za návštěvu kvůli své kavárně, je v Paříži, samozřejmě, mnohem víc. Pokud o nich nepíšu, je to buď proto, že s nimi nemám vlastní zkušesnot, nebo jednoduše nemám fotografie. Časem na ně taky někdy přijde.
Namátkou mohu jen doporučit restauraci v nově zrekonstruovaném Musée de l´Homme na Trocadéru, z níž se můžete kochat výhledem na Eiffelovku, je to však poměrně drahá záležitost.
Na Eiffelovku se při jídle můžete podívat i z kavárny nebo restaurace v Musée du quai Branly, která leží na nábřeží jen pár desítek metrů od Eiffelovky.
Za zmínku stojí i moje oblíbená kavárna v Musée des Arts modernes, jejíž fotku kupodivu nemám.
Všechna tato místa tady nakonec dřív nebo později ukážu, jen co najdu čas se do nich podívat a vyfotit je.
 


Komentáře

1 Irena Irena | 10. září 2016 v 21:45 | Reagovat

Vřelý dík!

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 14. září 2016 v 21:47 | Reagovat

Muzeum romantického života? Tak to slyším prvně! :D Ale kavárničku mají krásnou, ostatně jako všechna muzea zde zmíněná. :)

3 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 14. září 2016 v 22:37 | Reagovat

[2]: Fakt se to tak jmenuje :-)

4 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 15. září 2016 v 22:24 | Reagovat

[3]: Jo, já tomu věřím, jen mě překvapila jeho existence. :))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama