Kostel / Église Saint-Augustin

20. září 2016 v 12:00 |  8. obvod
Myslím, že tady už dlouho nebyl žádný pařížský kostel. Chtěla bych vám ukázat jeden, který leží tak trochu mimo turistické trasy a který ční z pařížského panoramatu svou vysokou kupolí, zakončenou červenou lucernou.


Kupole vyčnívá z roviny pařížských střechKostel sv. Augustina byl postavený v letech 1860 - 1871 v eklektickém stylu jako směs byzantského, románského a místy trochu i renesančního slohu. Stojí na křižovatce několika velkých bulvárů v 8. obvodu, kam byl navržen v rámci přestavby Paříže prefektem Haussmannem. Navrhl ho architekt Victor Baltard, který byl také autorem secesních litinových pavilonů, které tvořily tržnici Les Halles, známé břicho Paříže. Stejně jako tržnice, i kostel má kovovou konstrukci, díky které bylo možné vynechat vnitřní pilíře.
Kostel je dlouhý 100 metrů a kupole dosahuje výšky 80 metrů; to z něj dělá nejvyšší kostel v Paříži. Kvůli nepravidelné lichoběžníkové parcele má kostel zvláštní půdorys - zatímco průčelí je poměrně úzké, dozadu ke kněžišti se stavba rozšiřuje.Kovová struktura je vidět i na rozetě na průčelí. Pod ní je řada dvanácti apoštolů s Ježíšem uprostřed. Po stranách ve výklencích jsou umístěny sochy Mojžíše, Eliáše, sv. Augustina a sv.Tomáše Akvinského. Ty poslední dvě nejsou na fotce vidět, stejně jako symboly čtyř evangelistů mezi nimi, kryje je totiž momentálně lešení.Loď působí kvůli svým rozměrům ohromujícím dojmem. Je poměrně tmavá, protože všechna okna jsou s vitrážemi. Ty představují v horní části svaté a mučedníky, v dolní části jsou geometrické.Kostel dnes leží v poměrně buržoazní a bohaté čtvrti. Paradoxní na tom je, že ještě v době, kdy ho stavěli, se okolní čtvrti říkalo "Malé Polsko". Podle jedné pověsti to bylo proto, že tady byla nesmírná bída, podle druhé čtvrť získala název podle místního známého kabaretu, který se tak jmenoval. Ať už je pravda na jedné nebo na druhé straně, jisté je, že tady žila chudina, složená z velké části z přistěhovalců z celé Evropy, která se živila, jak mohla: nádenickou prací, sbíráním železného šrotu, hadrů i nelegálními činnostmi. Popis tehdejší čtvrti najdete v Balzacově Sestřenici Bětě.


8.obvod, place Saint-Augustin


Jak se tam dostat: metro Saint-Augustin (linka 9)
 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 20. září 2016 v 12:32 | Reagovat

Hned si kostel připisuji do svého itineráře.V.

2 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 20. září 2016 v 13:01 | Reagovat

Tak ten je zajímavý, jde docela vidět, že je relativně novější. :)

3 Pája Pája | Web | 21. září 2016 v 18:37 | Reagovat

Tak to je nádhera, opravdu ho neznám....dodnes!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama