59 rue de Rivoli

15. září 2016 v 12:00 |  1. obvod
Ti, co znají Paříž trochu víc, si toho domu už určitě všimli. Stojí na jedné z nejrušnějších pařížských ulic a výzdobou své fasády do daleka ukazuje, že je jiný, než ty okolní. Průčelí má nezvyklou barevnou výzdobu, která se čas od času mění, a zve k návštěvě uměleckých ateliérů, kterých tady od sklepa až po podkroví najdete nepočítaně.Ateliéry vznikly z bývalého uměleckého squatu, který se tady nelegálně zabydlel už v roce 1999. Ještě si pamatuji zdi budovy, počmárané nápisy a tagy, a boje o vystěhování nezvaných nájemníků. To se dlouho nedařilo, až v roce 2002 dům odkoupila pařížská radnice, nechala ho zrekonstruovat a dřívější squat zlegalizovala tím, že s umělci v roce 2009 uzavřela nájemní smlouvy za symbolické nájemné.
Upřímně řečeno, nejsem zrovna příznivce takového způsobu jednání, pořád ještě si myslím, že si nikdo nemůže nic brát od jiných násilím (a chování typu Klinika prostě uznat nemůžu), proto jsem o tomto místě zatím ještě nepsala. Ti, kteří tady působí dnes, už však většinou s původními okupanty nemají nic společného a koneckonců, taková umělecká komunita, pokud působí legálně, je mi sympatická. Čas od času se tam v době, kdy je dům otevřený pro veřejnost, zastavím a na jednu takovou návštěvu vás dnes vezmu sebou.V ateliérech působí na šesti patrech kolem třiceti umělců. Čas od času se tady střídají, jezdí sem i cizinci na stáže, a vy tak můžete pokaždé pozorovat při práci jiné lidi (i když nechápu, jak se v tom zmatku dokáží soustředit).
O tom, že tady pracují hodně nekonformní umělci, se můžete přesvědčit nejen uvnitř ateliérů, ale už rovnou na schodišti.

1. obvod, 59 rue de Rivoli
Pro veřejnost je otevřeno denně kromě pondělí od 13 do 20 hod
Vstup zdarma

 


Komentáře

1 Michal Ptáček Michal Ptáček | 15. září 2016 v 12:47 | Reagovat

Aha, vždy jsem si říkal, co ty pitoresknosti znamenají. - A ano, praktiky Kliniky jsou zločinecké.

2 Zuzka Zuzka | Web | 16. září 2016 v 17:57 | Reagovat

Rue de rivoli znám, navštívili jsme ho se studentyze školy. Je opravdu originální a nesmírně zajímavý...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama