Zahrady Orientu / Jardins d´Orient

30. srpna 2016 v 12:00 |  5. obvod
Přesně tak se jmenuje výstava, která se koná od letošního dubna v pařížském Institutu arabského světa, s podtitulem Od Alhambry k Tadj Mahalu. Výstava se skládá ze dvou částí. Tou první je zahrada, která vyrostla na dlážděném prostoru před institutem, tou druhou potom samotná výstava uvnitř budovy.Budovu institutu jsme tady v minulosti už viděli. Byla postavená v polovině 80. let minulého století podle návrhu slavného architekta Jeana Nouvela a jeho spolupracovníků a je krásná zvenku i uvnitř. Její severní fasáda je pokrytá čtvercovými obrazci, které moderní formou připomínají arabská okna s okenicemi - mušarabije. Ornamenty v těchto oknech se navíc mají roztahovat a zužovat podle intenzity slunečního záření, to se ovšem moc nepovedlo a okna nefungují. Momentálně probíhá rekonstrukce knihovny a v jejím rámci teď některá okna chybějí; doufám, že rekonstrukce zahrnuje i zprovoznění této funkce.Zahrada, která je částí současné výstavy, láká nejen rozkvetlými keři a květinami, ale také olivovníky, citrusy, granátovníky a dalšími orientálními stromy. Uprostřed zahrady nechybí základní prvek orientálních zahrad - vodní plocha.
Na vyvýšené ploše je umístěný základní ornament arabských dekorací - osmicípá hvězda, složená ze dvou čtverců, tady roztříštěná do menších ploch a vysázená z nízkých rostlin. Z lávky, která vede kolem celé plochy, je ornament dobře vidět.

Původně jsem si chtěla prohlédnout jen zahradu a na výstavu uvnitř jsem nehodlala jít, ale protože jsem si přece jen chtěla výtahem vyjet na střešní terasu, odkud je krásný výhled na Paříž, nakonec - když už jsem byla uvnitř - jsem si tu druhou polovinu výstavy prohlédla taky. A udělala jsem dobře.Výstava zahrnuje ve své první části různá umělecká díla, která představují to nejdůležitější, co orientální zahradu udržuje při životě - vodu a různé způsoby jejího čerpání, přepravování a přivádění. Vidíme tady hlavně nejrůznějších druhy studní, ruční a mechanická čerpadla a zavlažovací systémy, ale také třeba akvadukty. Kromě nákresů, plánků a obrazů tady najdeme i několik názorných maket a modelů, jako například fungující Archimédův šroub.


Visuté babylónské zahradyDalší výstavní prostory potom ukazují různé druhy zahrad, měnící se podle epochy a země. Kromě toho visí na zdech plánky a nákresy nově zakládaných zahrad nebo rekonstrukce těch stávajících. I tady všude je nejdůležitější voda - fontány, kašny a bazénky ve všechy podobách, tvarech a zdobeních.


Důležitým dekoračním prvkem orientální kultury jsou samozřejmě květinové motivy, které nechybí ani na užitných předmětech, jako jsou dlaždice, obkladačky, různé textilie, nábytek i oděvy.Jedním z nejčastějších motivů je tulipán, který se do světa rozšířil právě z Orientu. Proto tady vystavují i Monetův obraz Tulipány v Holandsku.


V poslední části jsou vystaveny velkoformátové fotografie několika nejkrásnějších současných zahrad. Tady nahoře je jedna z marocké Marákeše.Pohled z vyhlídky nahoře na terase mě pořád hodně baví. Bohužel venkovní terasa místní libanonské kavárny byla zase zavřená.


Institut du monde arabe
5. obvod, 1 rue des Fossés Saint-Bernard

Výstava trvá do 25. září 2016
Otevřeno denně od 10 do 18 hod, o víkendu do 19 hod (ale zahrada je v podstatě zvenku k vidění pořád, kdybyste šli kolem i v jinou dobu)
Vstupné 12 eur, do 25 let 6 eur


Jak se tam dostat: metro Jussieu (linka 7) nebo Cardinal Lemoine (linka 10)


 


Komentáře

1 Věra Věra | E-mail | 30. srpna 2016 v 13:54 | Reagovat

V říjnu se s dcerou na pár dní vypravíme do Paříže. A tak z Vašeho blogu  vypisuji místa, která neznáme, a která chceme poznat. Zdravím. V.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 31. srpna 2016 v 0:35 | Reagovat

[1]: To mě ale hodně těší :-) Uzijte si to tam!

3 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 11. září 2016 v 20:12 | Reagovat

Ó, tak to je hodně pěkný. A hlavně i ta budova samotná. Párkrát jsem kolem ní projížděla a vždycky mě hrozně fascinovala. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama