Passage de la Sorcière

24. srpna 2016 v 12:00 |  18. obvod
Při svých procházkách po Montmartru jste už možná narazili na jednu z těch starých úzkých uliček, které tady vytvářejí tu pravou romantickou a starodávnou atmosféru. Ta, o které budeme mluvit dnes, leží na odvrácené straně Montmartru (odvrácenou stranou mám na mysli tu klidnou, kde nepanuje turistické šílenství) a spojuje avenue Junot a rue Lepic. Průchozí ulička byla ještě před pár lety veřejná a dalo se jí procházet, jenže její stav byl kvůli opilcům a feťákům takový, že obyvatelům došla trpělivost, požádali si o možnost uličku uzavřit a netrvalo dlouho a oba její konce byly ohrazeny mříží. Přesto však je občas možné se do ní dostat - a pokud se vám to nepodaří, od toho jsem tady já, abych vám ji ukázala.Uprostřed uličky stojí velký balvan, kterému se od nepaměti říká "skála čarodějnice". V domě hned u skály totiž prý kdysi žila stará zlá žena, které děti z okolí začaly říkat čarodějnice (la sorcière), začali podle ní nazývat i dům, potom skálu a nakonec celou uličku. Není to ovšem oficiální název, na mapě žádnou Passage de la Sorcière nenajdete, ulička je v ní označena jen úřední zkratkou jako Passage Com M18.
Ulička je se svými kousky divoké zahrady posledním pozůstatkem toho, jak to tady vypadalo ještě na konci 19. století, kdy byla tato část Montmartru zarostlá divokým houštím, ve kterém si chudí lidé stavěli domky a přístřešky ze všeho, co jim přišlo pod ruku. Podrobněji jsem o Maquis, jak se této oblasti říkalo, psala TADY; najdete tam i staré fotografie.


V uličce to vypadá tak klidně a venkovsky, že vás tady vlastně už vůbec nic nepřekvapí


Zatímco z avenue Junot se ulička zvedá jen do mírného kopce, nad rue Lepic spadá prudkým schodištěm rovnou dolů. Než sejdete po schodech, ještě se podívejte do dálky, na obzoru je vidět Eiffelovka.

Průhledem v plotě je vidět z uličky místní hřiště na pétanque; to je ten důvod, proč někdy najdete bránu otevřenou. Ten druhý důvod a možnost, jak se dostat dovnitř, vám ukážu příště.Montmartre, avenue Junot (vedle čísla 23), rue Lepic (vedle čísla 67)

 


Komentáře

1 JPD JPD | E-mail | Web | 24. srpna 2016 v 18:35 | Reagovat

Bravo !
Peu de parisiens connaissent ce passage.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama