Musée Gustave Moreau

15. srpna 2016 v 12:00 |  Muzea a galerie
Všechny texty, které pojednávají o muzeu, věnovaném malíři Gustavu Moreau, začínají fotografií schodiště, které spojuje obě patra jeho ateliéru. Ani já nebudu výjimkou, protože to schodiště je prostě nádhera.


Ještě než se podíváme na obrazy a na ateliér a dům celkově, zastavíme se na chvilku u osobnosti Gustava Moreaua. Přestože žil v letech 1826 - 1895, a tedy v době zrodu impresionismu, nepatřil (také kvůli svému původu a dědictví, které získal) mezi ty chudé progresivní malíře, kteří třeli bídu s nouzí a nikdo od nich nich nekupoval. Naopak, byl téměř od samých svých začátků uznávaný a vystavoval na oficiálních salonech. Zdatný kreslíř a malíř patřil mezi symbolisty, maloval biblické a antické mytologické náměty a jeho akademický styl dosáhl poměrně brzy úspěchu, a to i finančního, jak o tom svědčí jeho dům s rozlehlým dvoupatrovým ateliérem v módní čtvrti Nouvelle Athène, ve kterém je dnes jeho muzeum.
Při návštěvě muzea se připravte na pořádnou dávku malířského umění, visí zde totiž ohromný soubor pláten, ze kterých můžeme Moreauův styl podrobně poznat.


V celém té rozsáhlé sbírce obrazů nás pravděpodobně překvapí, že velká většina z nich není dokončena. U některých si toho možná ani nevšimneme, jinde nás to uhodí přímo do očí. Pro diváka je to skvělé proto, že může krok za krokem sledovat, jak malíř postupoval.
Dole na stojanu vidéme vpravo hrubý podklad pro obraz Galathey. Vypadá vlastně skoro impresionisticky - pár barevných skvrn, ze kterých vystupuje tělo (tedy budoucí tělo) bohyně Galathey. Na takový hrubý podklad si potom nakreslil (a někdy zřejmě i nanesl pomocí šablon, jak je vidět u některých ornamentů) podrobné motivy obrazu, podle nichž potom maloval. Dole na dalších fotkách je to vidět.
Samozřejmě nechybí ani dokončené obrazy, jako třeba toto velké plátno na téma antického příběhu o Jupiterovi a Semelé. Dole podrobně, aby bylo vidět, jak se vypořádal se všemi ornamenty.

A ještě slavný obraz Prométhea, za který dostal Moreau v roce 1869 zlatou medaili na oficiálním salonu (ale také sklidil kritiku odborníků a proto ho později už nevystavoval)Zatímco ateliér, který jsme viděli, zabírá druhé a třetí patro, propojené schodištěm, v prvním patře najdeme Moreauův byt. I ten je plný obrazů, kreseb a jiných uměleckých předmětů (ne, prach bych tady rozhodně nechtěla utírat)
Muzeum má za sebou nedávnou rekonstrukci a určitě stojí za návštěvu nejen pro milovníky výtvarného umění, ale třeba i pro ty, které zajímá, jak vypadalo bydlení lepších vrstev v 19. století.


Musée Gustave Moreau
8. obvod, 14 rue de La Rochefoucauld

Otevřeno denně kromě úterý od 10 do 17,15 hod (v pondělí, středu a čtvrtek s přestávkou od 12,45 do 14 hod)
Vstupné 6 eur, snížené 4 eur, do 26 let zdarma. Každou první neděli v měsíci vstup zdarma.


Jak se tam dostat: metro Trinité nebo Saint-Georges (linka 12)
 


Komentáře

1 Ell-e Ell-e | E-mail | Web | 15. srpna 2016 v 18:18 | Reagovat

Ty schody jsou úchvatné a celé muzeum vypadá opravdu lákavě. Moc se mi teda líbí, že tam jsou i rozpracovaný obrazy, opravdu je toho na nich vidět dost.

2 Kunhuta Voltérová Kunhuta Voltérová | 22. srpna 2016 v 12:38 | Reagovat

Narazila jsem na Váš dřívější příspěvek a jsem skutečně ohromena neuvěřitelně progresívním způsobem malby! Naprosto ojedinělý styl! Výtečné! A to mě obrazy s náboženskou tématikou opravdu nudí! A máte pravdu, jedině takhle se člověk doví o stylu bydlení, když je muzeum přímo v domě dotyčného.

3 Jaroslava Krčmářová Jaroslava Krčmářová | E-mail | 24. června 2017 v 13:43 | Reagovat

Váš článek mě zaujal natolik, že při letošní návštěvě Paříže, jsem se s kamarádkou vydala do tohoto muzea a obě jsme byly prohlídkou nadšené. Muzeum pravděpodobně není příliš známé, mimo nás zde totiž bylo ještě asi pět lidí, takže jsme si mohly vše v klidu prohlédnout. Děkuji za skvělý tip, a nebyl jediný.

4 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 25. června 2017 v 0:27 | Reagovat

[3]: Děkuji za zprávu, moc mě těší, že se vám v muzeu líbilo a samozřejmě taky to, že jste se inspirovala tady na blogu :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama