Kaple Sorbonny / La Chapelle de la Sorbonne

8. srpna 2016 v 12:00 |  5. obvod
Jako většina návštěvníků Paříže, i já jsem donedávna znala pohled na kapli Sorbonny jen zvenku, z place de la Sorbonne, kde můžeme obdivovat její průčelí přes tryskající fontánu. Po nedávné návštěvě, kdy jsem měla možnost si ji prohlédnout i zevnitř, vám dnes ukážu, jak vypadá z druhé strany.Kaple, zasvěcená sv. Uršule, pochází z první poloviny 17. století, kdy o její stavbě rozhodl kardinál Richelieu poté, co se v roce 1622 stal novým ředitelem Sorbonny. Kapli budoval nejen pro studenty, ale také jako místo, kde má být pohřben.
Nová stavba nahradila původní kapli z roku 1326, jejíž obrysy jsou vidět v dláždění čestného nádvoří, jak uvidíme ještě dál.
Kaple, jejíž plány navrhl architekt Lemercier, má klasicistní průčelí s trojúhelníkovým frontonem a řadou korintských sloupů. Na fasádě jsou v nikách umístěny sochy čtyř teologů - Tomáše Akvinského, Pietra Lombarda, Jacques-Bénigne Bossueta a Jeana Gersona.Druhé průčelí kaple směrem do univerzitního dvora, bylo vytvořeno podle vzoru římského Panteonu. Obojí hodiny, jak na uliční, tak na dvorní fasádě, pocházejí z 19. století.


Uprostřed kaple čelem k oltáři stojí náhrobek kardinála Richelieua. V roce 1642, kdy kardinál zemřel, ještě nebyla kaple dokončená a samotný náhrobek byl vytvořený až v roce 1694. Během francouzské revoluce byla kaple vypleněna revolucionáři, kardinálovo tělo bylo vytaženo z hrobky a jako symbol absolutismu zničeno (společně s další padesátkou těl, které byly pohřbeny v kryptě). Zachovala se z něj pouze lebka, rozpolcená na dvě části. Veškerá vnitřní výzdoba kaple byla zničena.
Kaple poté mnoho desetiletí chátrala a na konci 19. století se uvažovalo o jejím zbourání. Přestože byla zapsána na seznam památek, sloužila jako posluchárna a později jako sklad. V průběhu 20. století byla využívána ke koncertům a výstavám a rekonstrukce se dočkala až po roce 2004.Vzadu vidíme varhany z roku 1825. Bohužel nejsou funkční, protože byly v minulosti také mnohokrát poškozeny, mimo jiné i revolucionáři z roku 1968, kteří v průběhu studentské okupace Sorbonny rozkradli píšťaly.Náhrobek, jehož autorem je sochař Girardon, prředstavuje kardinála, podpíraného alegorií Víry, zatímco v jeho nohách truchlí alegorie Vědy. Z doby francouzské revoluce, kdy revolucionáři soše uťali nos, jak už to tak měli ve zvyku, zůstala socha poškozená a je prozatím neodborně opravená. Ve výšce nad sochou visí kardinálský klobouk.


Čestné nádvoří z pohledu od kaple. Přímo naproti leží křídlo, vedoucí do rue des Écoles, vytvořené architektem Nénotem na konci 19. století, se sály, které jsme viděli minule. Po levé straně leží nejstarší část Sorbonny.Vyznačení obrysů původní kaple v dlažbě nádvoříFascinující sluneční hodiny na průčelí Nénotova křídla

5. obvod, rue des Écoles


Jak se tam dostat: metro Cluny-Sorbonne (linka 10)
 


Komentáře

1 David David | E-mail | 9. srpna 2016 v 13:10 | Reagovat

No chudák Armand Jean! Věděl jsem, že tam má náhrobek, ale netušil jsem, že soše ufikli nos a s tělem to dopadlo ještě hůř - myslel jsem, že tam fakt normálně leží! Pro mě je tahle část revolucionářů ze stejné maštale jako islámští řízkové rozbíjející tisíce let staré sochy anebo Franta Sauer kácející Mariánský sloup...
Jinak moooooc hezké fotky, i v tom minulém článku! Myslím, že místa jako Oxford, Salamanca anebo právě Sorbonna opravdu mají něco do sebe.

2 pariz-pro-pokrocile pariz-pro-pokrocile | 15. srpna 2016 v 0:11 | Reagovat

[1]: Davide, děkuji za chválu a na 100 % s Vámi souhlasím.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama