Zoologická zahrada v Jardin des Plantes / La Ménagerie du Jardin des Plantes

31. července 2016 v 13:00 |  5. obvod
Jste v Paříži s dětmi a už nevíte, jak je zabavit, abyste jim oplatili, že Vás nechali v klidu nakupovat nebo si prohlédnout nějaké výstavy? Řešením může být návštěva botanické zahrady Jardin des Plantes, kde najdete nejen dětské hřiště, trávníky a dlouhé cesty, kde se děti mohou vyběhat, nebo další zajímavé atrakce, ale také malou zoologickou zahradu.
Co si budeme povídat, my jsme všichni už tak rozmazlení pražskou zoo, že nás hned tak něco z míry nevyvede. Ani tato zahrada nemůže té trojské konkurovat, je malá a zastaralá, klece jsou těsné a některých zvířat je mi tam tak trochu líto, ale přesto za návštěvu stojí.


Pařížská ménagerie má dlouhou historii. Byla založená už v roce 1794, kdy v ní, po převezení zvířat ze zvěřince ve Versailles, bylo celkově 58 zvířat. K jejímu rozvoji došlo na přelomu 18. a 19. století, kdy sem byli přivezeni první sloni, medvědi, lvi a další cizokrajná zvířata, a byly postaveny první, na svoji dobu moderní, pavilony.
Soumrak zahrady nastal v roce 1870, kdy v době pruského obléhání Paříže byla některá zvířata zabita při bombardování a jiná proto, aby nakrmila hladové Pařížany. I když později došlo k její obnově, další ránu dostala ménagerie v roe 1928, kdy byl ve vincenneském lese založen rozlehlý zoologický park. Ménagerie nicméně přežila do dnešních dnů a je stále hojně navštěvovaná (i proto, že do Vincennes je to výlet na celý den, zatímco prohlídku ménagerie sfouknete za dvě hodiny).


Z bývalého bezpečnostního příkopu u medvědího výběhu byl vytvořen výběh pro červené pandy, kterými se ménagerie pyšní. Pokud máte štěstí, že jsou venku, musíte mít ovšem ještě další kliku, aby se pohybovaly. Tu my jsme neměly a proto jsme z nich viděli jen zrzavé chlupaté kuličky vysoko na bambusové konstrukci.

Staré terárium bylo zrekonstruováno v loňském roce a kromě hadů, agam a podobné havěti tady žije spokojeně i několik krokodýlůKoncept voliéry, kdy se přes dvojité dveře dostanete přímo dovnitř obrovské klece s ptáky, se mi zdál zajímavý, bohužel všichni obyvatelé byli skryti ve větvích tak důkladně, že jsem nikoho z nich nezahlédlaVelká část pavilonů pochází z první poloviny 19. století. V průběhu posledních let dochází postupně k jejich renovaci a od roku 1984 jsou všechny památkově chráněny.Klece s kočkovitými šelmami pořád působí bezútěšně, i když to už nejsou jen prázdné vybetonované cely, ale nově zrekonsturované kousky pralesa. Přesto tady v nich zvířata moc prostoru nemají.

La Ménagerie
5. obvod, Jardin des Plantes

Otevřeno denně od 9 do 18 hod (v zimě o půl hodiny méně, v létě o půl hodiny déle)
Vstupné 13 eur, děti do 3 let zdarma, starší děti a studenti do 25 let 9 eur

 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama